259
1421154

Matta, antik, Bidjar Garus, ca 555 x 321 cm

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkblå botten med yttäckande stort spaljémönster, röda arabesker, polykroma blom- och palmettslingor. Benvit huvudbård med stor polykrom palmettranka. 1800-talets första hälft.

Ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Smärre hål och veck. Lång- och kortsidorna med trampveck och skador.

Proveniens

Grevliga ätten Mörner af Morlanda, Esplunda Slott.

Jmfr Sakhai, Essie, Persian Rugs and Carpets: The Fabric of Life, Hardcover, London, 2008, färgplansch på sidorna 36 och 37.

Jmför mönster med The Costikyan-McMullan carpet i Metropolitans samlingar.