571
1413083

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Bro över Loing"

Signerad Carl Larsson. Pastell. Bildyta 63 x 48 cm.

Proveniens

Disponent Oskar Olin, Stockholm.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning ", september - oktober 1953, kat. nr 67a.

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1885, s. 26 som nr 218.
Harriet och Sven Alfons, "Carl Larsson – Skildrad av honom själv", Stockholm 1952, jämför etsning s. 102.

Under vintern 1885 föll snön i den nordfranska byn Grez vid floden Loing. Den låg kvar i ett par dagar och Carl Larsson tog sin chans att skildra det ovanliga vädertillståndet i sin konst. Det blev endast några få målningar, de flesta i akvarell men även några i den tjockare pastellen. En av dessa pasteller är ”Bro över Loing”.

Målningen avbildar en stillsam scen intill den medeltida brons fäste. Eftermiddagssolen tycks börja gå ner och en man är på väg över bron. I centrum har Carl Larsson avbildat en grupp pickande fåglar på den snötäckta marken bredvid floden. Han utnyttjar här pastellens alla möjligheter till skimrande ljuseffekter. Han använde även motivet i en etsning med titeln ”Snö i Grez”.

Under 1880-talet blev den franska byn en vallfärdsort för svenska konstnärer. I den skandinaviska (det var inte endast svenskar) konstnärskoloni var Larsson en centralfigur. Kolonin är idag mytomspunnen inte enbart för dess centrala roll i den svenska konsthistorien, utan även för den gemenskapen som bildades där och de fester som anordnades. Carl Larsson anlände till byn 1882 och stannade i tre år. När han träffade Karin Bergöö återvände han till hemlandet inför deras bröllop i Stockholm.

Perioden i Grez var uppenbart betydelsefull för hans konstnärskap. Han skriver: ”Nu hade fjällen fallit från mina ögon, och förtrollningen var bruten. Jag såg för första gången på naturen. Jag kastade bisarrerierna på sophögen och mina märkvärdiga idékombinationer i sjön. Där må de ligga. Nej, nu har jag gett stora famnen åt naturen, den må vara hur enkel som helst. Den ynglande, brunstiga gjorden skall nu bli föremålet för mitt måleri”. Vistelsen mynnade sedan ut i vad som anses vara hans första storhetstid. Under 1880-talets andra hälft gjorde han succé på Salongen och sålde både till den franska staten och betydande svenska samlare som det göteborgske Pontus Fürstenberg

När man tänker på konsten från Grez-sur-Loing tänker man ofta på de prunkande vårskildringarna med starka färger eller de mer gråskaliga höstscenerna med bland annat bönder som skördar. Att i denna auktion istället sälja en av Carl Larssons få vinterscener från den franska byn är mycket spännande.

Konstnär