700
1463543

Sam Francis

(USA, 1923-1994)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
21 800 - 26 200 EUR
22 800 - 27 400 USD
Klubbat pris
560 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Sam Francis
(USA, 1923-1994)

Utan titel.

Signerad Sam Francis och daterad Tokyo 1971 a tergo. Påskrift a tergo Liste A73 Nr. 25. Blandteknik på papper 56,8 x 76,5 cm.

Införselmoms

Proveniens

Galerie Kornfeld und Klipstein, Bern
Gimpel Fils, London, 1974
Arild Wahlstrøm, norsk konstsamlare (1909 - 1994).
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Galerie Kornfeld und Cie, Bern, Switzerland, "Sam Francis: Werke 1969–1973", oktober–november, 1973 nr. 40.
Gimpel Fils Gallery, London, "Sam Francis: Paintings and Gouaches 1969–1973", 5 februari - 2 mars, 1974, nr. 40.

Upptagen i "Sam Francis: Online Catalogue Raisonné Project" med nummer SF71-028; SF71-038.

"Painting is about the beauty of space and the power of containment" - Sam Francis

Sam Francis tycks ha sett sin konst och sin egen existens som delar av ett ständigt pågående flöde, vi är alla mitt inne i tidens och rummets centrum. Skapandet är en del i en ständigt pågående tillväxtprocess, en fusion av tidigare erfarenheter som kontinuerligt smälter samman med nya och omformas, där färger och former växer i och ur varandra i en obruten följd, som i en enhetlig jämn våg. Färg var för Sam Francis mer än bara ett medium, den hade ett eget uttrycksfullt liv, den var bärare av känslor, närmast helig.

Claudia Friedrich skriver; "Red, blue, yellow, green, violet - radiantly colored pigments are spontaneously and dynamically applied to paper and canvas. Thin rivulets flow across the ground, forming organic-looking constellations of form, encountering floating areas of color that emerge like luminous islands in a lake of white ground. Seemingly random and intuitive, patterns are woven, synapses established. Sam Francis’ works convey much more to us than they seem to at first glance: the finite delineation of the material through cropping and the dissolution of the separation between inside and outside provide insight into the artistic creative process."