Kan inte nå servern
906
1464354

Henri Matisse

(Frankrike, 1869-1954)
Utropspris
1 200 000 - 1 500 000 SEK
105 000 - 131 000 EUR
109 000 - 137 000 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Henri Matisse
(Frankrike, 1869-1954)

"Buste de Femme, le bras droit leve"

Tusch på papper, stämpelsignerad. Utförd på Tahiti 1930. 24,7 x 32,4 cm. Dokumenterad med nummer T83 i Matisse Archives. Bukowskis tackar Georges Matisse för information om verket som kommer att skicka ett bekräftande brev till köparen av detta verk.

Proveniens

Connaught Brown, London.
Privat samlingn inköpt från ovan 1996.

Övrig information

"Jag upptäckte slutligen att 'likhet' i ett porträtt uppstår genom kontrasten mellan modellens ansikte och andras ansikten - faktiskt från dess särskilda stil av asymmetri. Varje ansikte har sin egen rytm och det är denna rytm som skapar likhet." (Henri Matisse, Portraits, Monte-Carlo, 1954, s. 13)

Runt 1930 gick Matisse igenom en konstnärlig kris, missnöjd med den konservativa riktning som hans konst tagit och reste därför till Tahiti och USA tre gånger under de kommande tre åren. Han spenderade mindre tid vid staffliet och lade istället ner mer tid på att utforska bokillustrationer, väggbonader och teckning. Matisse följde i fotspåren av sin stora inspiration Paul Gauguin, och under sin resa valde han att besöka alla de omgivande öarna som Gauguin hade besökt, inklusive Marquesasöarna där Gauguin hade dött. Målet med denna resa var att ge inspiration åt Matisse, på samma sätt som dessa öar hade gett ny energi åt Gauguins konst många år tidigare.

Matisse reste ensam, men dokumenterade mycket av sina resor med fotografier och verk på papper, och skrev dagligen till sin fru Amélie. Några av dessa teckningar och fotografier skulle sedan bli material för några av de målningar som han skapade under de följande åren.

Konstnären fyllde flera skissböcker på Tahiti, antingen utomhus eller när det blev för varmt, på sina hotellrum. Han ritade interiörerna i sitt rum, ett antal självporträtt, utsikten från sitt rum och ett av sina favoritmotiv - kvinnliga modeller.

Henri Matisse återkom ständigt till tecknandet, vilket var en viktig kreativ process i utvecklingen av hans konstnärskap. Återkommande motiv inkluderar porträtt av kvinnor där han strävade efter att reducera antalet linjer för att nå den ultimata konturen utan att förlora modellens karaktär eller personlighet.

"Buste de Femme, le bras droit leve" är utförd under ett av Matisse's besök på Tahiti.

Konstnär

Henri Matisse var en fransk bildkonstnär och skulptör född i Le Cateau-Cambrésis. Matisse studerade vid Académie Julian och hos Gustave Moreau. Han inspirerades av konstnärerna Édouard Manet, Paul Signac och Paul Cézanne. Den svenske konstnären Carl Palme tog 1908 initiativet till bildandet av Académie Matisse i Paris där bland andra 40 svenska elever utbildade sig hos Matisse. Sigrid Hjertén, Isaac Grünewaldoch Einar Jolin är några av dessa. Matisse är en av de främsta bland de tidiga modernisterna och upphovsman till fauvismen. Han blev ledare av fauvisterna och slog igenom 1903 med ett färgstarkt och friskt måleri, en dekorativ expressionism, som han höll fast vid livet ut. Måleri är enligt Matisse ett rytmiskt arrangemang av linjer och färger på en plan yta. Den ornamentala tendensen i hans verk tilltog och han utvecklade en fin, närmast kalligrafisk linjeskrift i teckningen. Hans grafiska produktion är riklig. Hans mästerskap sträcker sig över ett halvt sekel och är jämte Picasso den konstnär som har betytt mest för utvecklingen av 1900-talets måleri.

Läs mer