631
1448913

Johan Sylvius, hans ateljé

(Sverige, 1620-talet - 1695)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Sylvius, hans ateljé
(Sverige, 1620-talet - 1695)

Aurora, morgonrodnadens gudinna

Takplafond/Väggfält 193 x 201 cm.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Casimirsborg, Småland.

Slott och herresäten i Sverige, Småland jämte Öland och Gotland, "Casimirsborg", 1971, avbildad helsida i färg sid 269.

Denna målning som tidigare kommer från samlingarna på Casimirsborg i Småland är ursprungligen en takplafond och betydligt äldre än den nuvarande empireherrgården.
Uppgifterna om Sylvius är knapphändiga, man vet att han föddes i Sverige på 1620-talet och tillbringade långa perioder utomlands bl a i Italien och England. Han anställdes av änkedrottning Hedvig Eleonora och utförde ett flertal takplafonder på Drottningholms slott.