Kan inte nå servern
757C
1488959

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
1 200 000 - 1 500 000 SEK
106 000 - 132 000 EUR
110 000 - 138 000 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

Gården i Sundborn

Studie till "De mina". Signerad C.L. Utförd 1892. Duk 64 x 92 cm.

Proveniens

Gåva från konstnären till ingenjör Nils Wahlman på 1910-talet.

Utställningar

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning", 6 mars - 5 april 1920, kat. nr 88.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Carl Larsson 100 år - Minnesutställning", 1953, kat. nr 392.

Litteratur

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson, signerat med pensel och penna", 1999, avbildad i färg s. 145 samt upptagen i katalogdelen, under år 1892 sid. 50, kat. nr 511.

Övrig information

Sommaren 1892 blev regning och kall för Carl Larsson och familjen i Sundborn. Så här beskriver konstnären det:

”Och så frågar Ni om 'skörden'! Oj oj oj, det är bara ynk! [...] Fy tusan vilken sommar! Dagarna ramla undan, den ena lik den andra. På morgonen hoppar man i sjön, äter sin havregröt och tittar på varenda blomma och vartenda blad på egendomen, om de vuxit på natten. Så med staffli och grej ut till motiv. Så middag halv 2. Så rita en illustration till kl. 5 Då kommer skvalt-kaffe med dopp.”

Auktionens aktuella målning utfördes troligen under denna regniga sommar vilket kan förklara den molntäckta himlen och den dämpade färgskalan som konstnären använder. Vi ser här en stillsam skildring av familjens stuga och gård i Sundborn där de hade bott sedan 1889. I citatet ovan beskriver han hur han efter morgondoppet och grötfrukosten tar sig ut med sitt staffli och börjar måla. Det är lätt att föreställa sig hur auktionens målning kom till under dessa förmiddagsstunder.

Carl Larsson skulle senare använda målningen som förlaga för det mer kända verket ”De mina” där konstnären har målat in familjen framför huset.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer