9
1391079

Byråar, ett par, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1782 - 1790), Gustavianska.

Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
27 600 - 32 200 USD
Klubbat pris
520 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerade med jakaranda, rosenträ, björk, färgat lövträ och björkrot. Beslag av förgylld mässing. Skivor av röd kalksten. Rak form med avfasade hörn på raka nedåt avsmalnande ben. Samkomponerad fasad med överst blomsterknippen, i centrum musiktrofé. Ramverk med stavar av pärlor och romber. Ej signerade. Längd 78/76, bredd 44,5/45, höjd 84/84,5 cm.

Tilläggslista

Nycklar finns ej.

Proveniens

H.E. Henke, Saltsjöbaden, inköpta 1917 för 12.000 kr.

Svenska hem i ord och bilder 1918, Henkehus, Saltsjöbaden, byråarna omtalade sid. 81.
Bukowskis, Internationella auktion hösten 2002, auktion 526, jämför snarlika parbyråar av Stenström, kat.nr. 886

Nils Petter Stenström föddes i Malmö 1750. Efter läroår hos J. Chr. Naumann flyttade han till Stockholm och var under åren 1772-1773 gesäll hos Georg Haupt. Stenström blev utnämnd till hovsnickare 1781 för att året därpå utföra sitt mästerstycke i form av ett skrivskåp som idag är i Nordiska museets samling. Trots att Stenström var sparsam med sin signatur är hans möbler omisskänneliga med de för honom karakteristiska pärl- och romborneringarna, draperihängena, urnorna, samt trofégrupperna i form av musikinstrument eller pilkoger och pilbågar. Trots sina år hos Georg Haupt utvecklade han ett mycket eget och vackert stiluttryck.