Madeleine Pyk – en samling F769
554
1549599

Tiara silver och guld med gammal- och rosenslipade diamanter

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
14 200 - 16 600 EUR
16 400 - 19 100 USD
Klubbat pris
175 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

Höjd motiv ca 30 - 45 mm, totalvikt 50 g. Anpassat etui från CF Carlman medföljer.

Proveniens

Häradshövding Marcus Wallenberg (1864-1943) gav tiaran till sin äldsta dotter Sonja Björnstjerna née Wallenberg (1891-1970) då denna 1915 gifte sig med Carl Björnstjerna. Därefter har tiaran gått i arv i direkt nedstigande led till den nuvarande ägarinnan.

Olika former av huvudprydnader har använts i århundraden. Under 1800-talets nyklassicism blommade konstformen tiaror ut och fick sitt crescendo i utförande under första kejsardömet i Frankrike. Kejsar Napoleons hustru kejsarinnan Joséphine bar anslående tiaror som blev ett uttryck för denna högkultur inom tiarans konst. Genom att knyta an till antiken som förebild tog de sig magnifika uttryck och ingick ofta i större garnityr tillsammans med till exempel örhängen, armband och broscher i set så kallade parure. Växtriket har varit inspirationskälla för många tiaror där ädelmetaller formats till myrten, orangeblommor, lager, murrankor och vinrankor. Dessa kunde vara rikt infattade med diamanter, smaragder, samt olika caméer och pärlor. I vårens stora smyckesauktion kan Bukowskis presentera tre tiaror.