Allmoge

66 föremål
ÖLGÅS, "Kjenge", Norge, 1700-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
TRÅG, allmoge, Jämtland, 1800-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SKÅLFAT, lergods, allmoge. Hälsingland. Daterad 1843.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KORG SAMT FAT, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
8 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KNUTKORG, allmoge, 1800-tal.
KNUTKORG, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KALK, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TRÅG, 2 st, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 800 SEK
LYKTA, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSPLÅTAR, 3 st, 1700-tal.
LJUSPLÅTAR, 3 st, 1700-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TRÅG, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
530 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOCKBORD, allmoge, omkring 1900.
Klubbat pris
11 150 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FAT, lergods, allmoge. Daterad 1807.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VINDFLÖJEL, daterad märkt JCVN 1691.
Klubbat pris
9 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Klubbat pris
470 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KORG, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
1 302 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HÄNGVITRINSKÅP, allmoge, Ljusdal, Hälsingland, 17-/1800-tal.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
TRÄSKULPTUR, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSPLÅTAR, 2 st, 1700-tal.
LJUSPLÅTAR, 2 st, 1700-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TRÅG, allmoge, Hälsingland 1800-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SKÄKTKNIV, allmoge, Trönö, Hälsingland, märkt 1845.
Klubbat pris
4 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLEV, allmoge, daterad 1903.
SLEV, allmoge, daterad 1903.
Klubbat pris
475 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, lergods, allmoge. Hälsingland. Daterad 1831.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKRIN, allmoge, Hälsingland, märkt LPD 1847.
Klubbat pris
1 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIN, allmoge, Hälsingland, märkt JJD 1814.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRUKA SAMT KANNA, lergods, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
1 050 SEK
Utropspris
1 800 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, bär datum 1789.
Klubbat pris
2 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNK, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÖLGÅS, "Kjenge", Norge, 1800-talets första del.
Klubbat pris
6 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FÄBODSTOLAR, 2 st, allmoge, Hälsingland, 1800-tal.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, allmoge, s k glasmästarspegel. 1800-tal,
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK