Ephemeral: Subversive Art

EPHEMERAL – SUBVERSIVE ART
I denna grupputställning och auktion online med Street Art och Graffiti har vi valt ut verk av konstnärer såsom Keith Haring, Kaws, Seen, Dondi, Martha Cooper, Akay, Os Gemeoz, Brad Downey m.fl. Titeln ”Ephemeral” syftar på den ofta kortvariga konst som uppstår i det offentliga rummet, men som med tiden allt oftare tycks uppgå i den samtida konstvärlden.
Läs intervjuer med Magdalena Malm, Andreas Blom, Daniel Sundin och Karin Aringer >
Läs mer om Ephemeral (på engelska) >

Visning: Berzelii Park 1 i Stockholm 6 – 8 oktober. Öppet fredag 11–17, lördag och söndag 12–16.

55 föremål
FAILE, "Dog", serigrafi, signerad. 2006.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SEEN, spray på duk, signerad a tergo.
Utropspris
90 000 SEK
PURE EVIL, "Mel Ferrer´s Nightmare 2", spray på duk, signerad.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JEAN-MICHEL BASQUIAT, poster, 1983.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
FINSTA, serigrafi, 2009, signerad och numrerad 30/40.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
14 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AKAY, "Köp ett liv", schablon på poster, signerad a tergo.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
FRIENDS WITH YOU, offset, signerad och numrerad 64/100.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NUG, spray på duk, signerad och daterad a tergo, 2014.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
90 000 SEK
SEEN , tushteckning på spray enamel paper, signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MARTHA COOPER, fotografi, modern print, signerat.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK