Samling Sven Ljungberg

SAMLING SVEN LJUNGBERG
Sven Ljungberg, 1913–2010, var en generation yngre än konstnärerna i Smedsuddskretsen, med namn som Axel Nilsson, Eric Hallström, Hilding Linnqvist, Gideon Börje med flera. Konstnärerna som umgicks och målade i Sjövillan i Smedsudden var starka individualister som gick sina egna vägar. Gemensamt för dem är att de ofta valde det mindre formatet för sitt berättande måleri, finstämda valörbilder där ingen detalj är förbisedd. Att dessa konstnärer - och även internationella namn som Picasso, Miro och Chagall -betydde mycket för Sven Ljungberg är tydligt i både hans konst och i hans samling.

Lördag 18 november kl 13: Specialist Lena Rydén samtalar med Pontus Ljungberg, chef för Ljungberg-museet i Ljungby och son till konstnären Sven Ljungberg, om verken i samlingen. Plats: Bukowskis, Berzelii Park 1 i Stockholm.

12 föremål
AXEL NILSSON, olja på duk, signerad och daterad 1931.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GIDEON BÖRJE, akvarell, signerad.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PABLO PICASSO, torrnålsetsning, utförd 1905.
Klubbat pris
39 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
HILDING LINNQVIST, tusch på papper, signerad med initialer.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, olja på duk, signerad och daterad -31.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
AXEL NILSSON, olja på duk, signerad.
Utropspris
12 000 SEK
KARL AXEL PEHRSON, olja på duk, signerad och daterad -65.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
STAFFAN HALLSTRÖM, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK