Orientaliska specialiteter

91 föremål
PARTI PORSLIN, 10 delar, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VIKSKÄRM, Japan, 1900-tal.
VIKSKÄRM, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin, Kina, sen Qingdynasti, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 720 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRODERI, Kina, omkring sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, 4 st, porslin, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PARTI PORSLIN, 3 delar, Kina samt Japan,  18/1900-tal.
Klubbat pris
2 201 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEMPELKLOCKA samt GUDOM, brons, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin, Japan, omkring år 1900.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PARTI PORSLIN, 4 delar, Kina, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris
1 210 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, 2 st, porslin,  Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin, Japan, omkring 1900.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PANELER, 2 st, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, porslin, Japan, Meiji, (1868-1912).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, 2 st, porslin, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSLYKTOR, ett par, mässing. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, keramik. Japan, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LYKTOR, ett par, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, blanc de chine, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MASKER, 2 st, gjutmassa, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFBORD. Kina, modern tillverkning.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULPTURER, 2 st, östasiatiska, 1900-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, trä. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULPTUR, Japan, 1900-tal.
SKULPTUR, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 010 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEXTIL, Kina, omkring sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TRUMMA, sydostasien, 1900-tal.
Klubbat pris
2 415 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal.
VAS, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, 2 st, porslin, Japan, Meiji, (1868-1912).
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAZZA, porslin, Kina,  omkring 1900.
Klubbat pris
1 589 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUDOM, brons, Kina, 1900-tal.
GUDOM, brons, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VIKSKÄRMAR, 2 st, Kina, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
8 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKULPTUR, östasiatisk, 1900-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, trä. Japan, 1800-tal/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 410 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOL, Japan, 1900-tal.
KARMSTOL, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 220 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KORG, Kina, tidigt 1900-tal.
KORG, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NOOMASKER, två stycken. Japan, Meiji.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal,
VAS, porslin, Kina, 1900-tal,
Klubbat pris
4 899 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PARTI PORSLIN, 5 delar, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 211 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRODERI, Kina, 1900-talets första hälft/mitt.
Klubbat pris
1 257 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LYKTOR, 2 st, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 301 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATLÅDA,  Kina, 1900-tal.
MATLÅDA, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRODERIER, 11 st, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS samt PENSELVAS, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 088 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEMPELLYKTA, mässing. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KLANGSPEL patinerad metall,  Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
605 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LYKTOR, 2 st, Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTURER, två stycken. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTURER, 3 st, orientaliska, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
601 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSDEKORATIONER, ett par, cloissoné, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, ett par. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASK med LOCK, lackarbete, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
10 503 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, brons, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
705 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, två stycken, keramik. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 088 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, blanc de chine, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KORG, Japan, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DEKORELEMENT, ett par, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTURER, 3 st, snidat trä, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOL, Japan, 1900-tal.
KARMSTOL, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINKANNA, porslin, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MINIATYRSKÅP, Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPPAR, 9 st, porslin, Kina, 1700-1900-tal.
Klubbat pris
1 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, 3 st, porslin, Kina, 1800-talets slut.
Klubbat pris
2 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BUDHISATTVA, brons. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKA, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSVIKSKÄRM, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VATTENDROPPARE, två stycken, Kina  1900-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DEKORELEMENT, trä, 1900-tal.
DEKORELEMENT, trä, 1900-tal.
Klubbat pris
410 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIEDESTAL / SIDOBORD, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 260 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VIKSKÄRM, Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALTARSKÅP, lackerat trä. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VIKSKÄRM, Japan, 1900-tal.
VIKSKÄRM, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURIN, blanc de Chine. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 960 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BODHISATTVA, trä, 1900-tal.
BODHISATTVA, trä, 1900-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK