En samling samiskt hantverk – Duodji

48 föremål
TORE SUNNA, kåsa, Kiruna, monogramsigenrad.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PER SUNNA, kåsa, samearbete, renhorn, monogramsignerad PS.
Klubbat pris
4 050 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORE SUNNA, Kiruna, saltflaska. Signerad.
Klubbat pris
4 335 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORE SUNNA, saltripa, renhorn, signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ARNE ANDERSSON, sked, samearbete, renhorn, monogramsignerad AA.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MJÖLKSTÄVA, (Nápphi), samearbete, signerad Hj -44.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANTON ENARSSON, samekniv, renhorn, monogramsignerad AE.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KÅSA, samearbete, signerad LA.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TORE SUNNA, kåsa, Kiruna, signerad T Sunna.
Klubbat pris
1 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLLE LUNDMARK, samekniv, renhorn, monogramsignerad OL.
Klubbat pris
13 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS LEVI SUNNA, skulptur, signerad.
Klubbat pris
2 150 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERLAND HEDMAN, kåsa, signerad.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
INGVAR GUSTAVSSON, käpp, signerad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
THORE SUNNA, ask, signerad och daterad 1977.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ROGER SAITTON, saltflaska, signerad RS och daterad 2008.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS PIRAK, saltripa, signerad.
Klubbat pris
2 050 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANDERS SUNNA, ask, signerad.
ANDERS SUNNA, ask, signerad.
Klubbat pris
6 101 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KÅSOR, 2 st, bl a Anton Enarsson, signerade.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PER SUNNA, hornkåsa, signerad PS.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS SUNNA, skulptur, signerad.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS SUNNA, náhppi, signerad.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HELGE SUNNA, figurin, signerad.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PER AIRA, ask, signerad och daterad -09.
Klubbat pris
3 599 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TORSTEN FANKKI, saltflaska, signerad TF.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ASK, signerad M Niia.
ASK, signerad M Niia.
Klubbat pris
3 910 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MAGNUS FANKKI, saltflaska, signerad MF.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KÅSA, signerad RA, sent 1900- / tidigt 2000-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANDERS SUNNA, flaska, signerad.
Klubbat pris
5 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORE SUNNA, kåsa, signerad.
TORE SUNNA, kåsa, signerad.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KÅSOR, 2 st, delvis Anders Sunna, 1900-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS LEVI SUNNA, figurin, signerad.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ISAK-MATTI JUUSO, ask, signerad.
Klubbat pris
4 150 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAGNUS FANKKI, kåsa, sent 1900- / tidigt 2000-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
THORE SUNNA, flaska, signerad.
Klubbat pris
3 120 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PARTI HORNARBETEN, 11 st, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄSKOR, 4 st, samerarbeten, läder, 1900-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK