Peter Weiss – konstnär, filmare och författare

49 föremål
PETER WEISS, blandteknik på papper.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
PETER WEISS, tusch och tempera på papper, signerad och daterad 46.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
PETER WEISS, olja på pannå, signerad och daterad -40.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
PETER WEISS, tusch och blyerts på papper, monogramsignerad och daterad 1946.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
PETER WEISS, olja på pannå, signerad och daterad -38.
Klubbat pris
162 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
PETER WEISS, tusch och tempera på papper, signerad P Weiss och daterad 46.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
PETER WEISS, olja på duk, ej signerad, utförd 1941/42.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
PETER WEISS, tusch på papper, signerad Weiss, 1947.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
PETER WEISS, collage och blandteknik på papper.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
PETER WEISS, tusch på papper, signerad och daterad 1946.
Klubbat pris
6 901 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
PETER WEISS, tempera och gouache på papper, signerad Weiss och daterad 1947.
Klubbat pris
14 070 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
PETER WEISS, olja på pannå, signerad och daterad 1936 a tergo.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
PETER WEISS, akvarell på papper, signerad, utförd ca 1934.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
PETER WEISS, tempera på papper, 1946.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
PETER WEISS, olja på pannå, signerad W och daterad -35.
Klubbat pris
207 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
PETER WEISS, gouache på papp-pannå, signerad och daterad a tergo 1955.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
PETER WEISS, gouache på papper, signerad Weiss och daterad 47.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
PETER WEISS, lavering på papper, signerad och daterad 1950.
Klubbat pris
4 900 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
PETER WEISS, diptyk, olja på pannå, signerad Weiss och daterad -35.
Klubbat pris
402 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
PETER WEISS, tusch på papper, signerad, utförd 1953.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
5 210 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
PETER WEISS, gouache och akvarell på papper, signerad P Weiss och daterad 46.
Klubbat pris
10 501 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
PETER WEISS, blandteknik på papper, signerad P Weiss och daterad 46.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
PETER WEISS, akvarell på papper, signerad och daterad 35.
Klubbat pris
42 700 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
PETER WEISS, olja på duk, signerad och daterad 44.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
PETER WEISS, kol på papper.
PETER WEISS, kol på papper.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
PETER WEISS, blandteknik på papper, signerad Weiss och daterad 47.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
PETER WEISS, blandteknik på papper, signerad Weiss och daterad 46.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
PETER WEISS, blyerts på papper, signerad Weiss och daterad 1954.
Klubbat pris
17 050 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
PETER WEISS, tusch på papper, signerad, 1959.
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
PETER WEISS, blyerts på papper, signerad Weiss och daterad 1955.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
PETER WEISS, gouache på papper fäst på kartong, signerad Weiss och daterad 47.
Klubbat pris
17 505 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
PETER WEISS, gouache på papper.
Klubbat pris
10 600 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
PETER WEISS, sepia på papper, signerad och daterad 46.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
PETER WEISS, olja på pappannå, signerad och daterad -42.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
PETER WEISS, tusch på papper, signerad Weiss och  daterad 46.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
PETER WEISS, krita på papper.
PETER WEISS, krita på papper.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
PETER WEISS, tusch, akvarell och gouache på papper, daterad 1940.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
PETER WEISS, tusch på papper.
PETER WEISS, tusch på papper.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
PETER WEISS, blyerts på papper, 1940.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
PETER WEISS, tusch och tempera på papper. signerad och daterad 46.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK