Torbjörn Lenskogs samling med industridesign del II

Torbjörn Lenskogs omfattande samling, ”Torbjörn Lenskog Design Collection”, skapades under 1980 och 90-talen och innehåller flera av 1900-talets mest centrala verk inom industridesign. Delar av samlingen har visats på Nationalmuseum och innehöll många internationellt kända designföremål – som saknades och fortfarande saknas på svenska museer. Efter att merparten av samlingen såldes så har föremålen skingrats världen över. Torbjörn Lenskog har fortsatt att samla på innovativ och inflytelse rik industridesign formgivna under 1900-talet. Några av samlingens främsta nummer kommer från designpionjären Henry Dreyfuss samt designikoner som Ezio Piralis bordsfläkt, representerad i MoMAs samlingar och Lurelle Guilds streamline dammsugare, representerad i Metropolitan Museums samlingar. Bukowskis presenterar gladeligen en följd av det senaste decenniets samlande från samlaren som aldrig slutar att samla!

20 föremål
BORDSFLÄKTAR, 2 st, AEG samt Siemens, 1950-tal.
Klubbat pris
1 050 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HENRY DREYFUSS, telefon, "modell 302", Bell USA, 1937.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STRYKJÄRN, 2 st, 1940-tal.
STRYKJÄRN, 2 st, 1940-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERSTED MFG. Co, hårtork, "Eskimo", Kanada, 1950-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AEG, hårtorkar, 2 st, 1930-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PHILIPS, skivspelare, "Mignon", formgiven 1957.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EZIO PIRALI, bordsfläkt, "VE505" Zerowatt , formgiven 1953.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK