Hans Vikstens värld

Utforska Hans Vikstens värld
Den svenska konstnären Hans Vikstens bilder är fulla av mystik och magi. Viksten arbetade inom en rad olika yrken innan han 1958 bestämde sig för att bli konstnär. Han påbörjade då studier på Signe Barths målarskola i Stockholm och på Gerlesborgsskolan samt för Evert Lundquist och Lennart Rodhe vid Konstakademien. I hans mycket expressiva och delvis abstrakta målningar och teckningar blir människor och djur till tecken och naturen till poesi. Inspirationen hämtade han från Hälsinglands djupa skogar, blå åsar, sjöar och mystik. Välkomna att hälsa på i Hans Vikstens värld!

25 föremål
HANS VIKSTEN, Färglitografier, 3 st, signerade.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS VIKSTEN, Gouache, signerad och daterad 1986.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS VIKSTEN, Olja på duk, signerad och daterad -71.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HANS VIKSTEN, Pastell, signerad och daterad -53.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS VIKSTEN, Olja på papp-pannå, signerad och daterad -85.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS VIKSTEN, Tuschteckning, signerad och daterad -85.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS VIKSTEN, Olja på pannå, signerad och daterad -71.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS VIKSTEN, Olja på duk, signerad och daterad -65.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS VIKSTEN, Akvarell, signerad och daterad -76.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS VIKSTEN,  olja på duk, signerad.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HANS VIKSTEN, olja på pannå, signerad och daterad -72.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS VIKSTEN, akvarell, signerad och daterad -84.
Klubbat pris
701 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS VIKSTEN, pastell, signerad och daterad -55.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS VIKSTEN, Pastell, signerad.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS VIKSTEN, Olja på duk/pannå, signerad och daterad 72.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS VIKSTEN, Tuschteckning, signerad och daterad -77.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS VIKSTEN, Tuschteckning, signerad och daterad -70.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK