Lars-Yngve Johanssons Samling II

14 föremål
MINIATYRER, 4 st, 1700-tal. Gouache på ben samt emalj på metall.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JULIUS KRONBERG, tillskriven, olja på duk/papp-pannå.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, Omkring 1920, akvarell, signerad.
Klubbat pris
8 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL. 2 st, olja på duk, pannå.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINIATYR, 1700-tal, gouache på bem, otydligt signerad.
Klubbat pris
8 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FRITZ HÖGBERG, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYST, grönmålat trä 1800-tal.
BYST, grönmålat trä 1800-tal.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JÖRGEN HAMMAR, brons, signerad samt gjutarmärkt.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLAMLÄNDSK SKOLA, 1700-tal. olja på pannå.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SUZANNE NESSIM, tusch, signerad.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRIEDRICH SCHRÖDER-SONNENSTERN, "Napullihnum".
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, TIDIGT 1800-TAL. olja på duk.
Klubbat pris
3 767 SEK
Utropspris
4 000 SEK