Den nya romantiken

127 föremål
OKÄND KONSTNÄR, tidigt 1800-tal, olja på pannå, ett par.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1700-tal, olja på duk.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WERNER E. A. HOFFMANN, etsningar, 2 st, signerade.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1700-tal, olja på duk.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Ikon, Moskva 1908-1917.
Ikon, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
4 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHAN FREDRIK MARTIN,  Akvarellerad linjeetsning, signerad.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ANNA PALM DE ROSA, akvarell, signerad Anna Palm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HOLLÄNDSK SKOLA, olja på koppar, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, olja på duk.
Klubbat pris
1 701 SEK
Utropspris
4 000 SEK
UNO FALKENGREN, fotografi, daterat 1919.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUSTAF ERIK HASSELGREN, teckning signerad och daterad 1825.
Klubbat pris
2 355 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LINDORM LILJEFORS, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MINIATYRER, 5 st, 17/1800-tal. Akvarell/gouache.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL. olja på pannå.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS ERIK ERIKSSON, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL LARSSON, etsning, (État 4) 1906, signerad i blyerts.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS TRULSON, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PHILIPPE DE ROUGEMONT, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1904, signerad med blyerts.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTI HAUPT, pastell, signerad.
Klubbat pris
180 EUR
Utropspris
300 EUR
FERDINAND FAGERLIN, olja på pannå, ej signerad.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JEF LAMBEAUX, efter. Byst, gips, signerad Jef Lambeaux.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OSCAR HULLGREN, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
12 000 SEK
CARL AUGUST FAHLGREN, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL FRIDELL, Etsning, signerad.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL JOHAN FAHLCRANTZ, tillskriven olja på duk.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BYST, gips, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 010 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARTOR/GRAVYRER, 2 st, 1700-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLLI JOKI, olja på duk, signerad och daterad 1989.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GRETA GERELL, olja på pannå, signerad och daterad -74.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
IVAR AROSENIUS, akvarell och blyerts.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
AUGUSTIN ZWILLER, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAN PIERRE VICTOR VAN LOOY, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1600-tal.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LUIS BUXO TRESANGELS, olja, sign o dat -91.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på uppfodrad duk, 1700-tal.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
AGNES BÖRJESON, olja  på duk, signerad.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MINIATYRMÅLNING, kopia efter Antoine Vestier, gouache.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHARLES LESLIE, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
AXEL NILSSON, olja på duk, signerad och daterad 1928.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-talets början, olja på duk.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARLO CARLONI, Uppfodrad duk 60 x 38 cm.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
660 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BIRGER LJUNGQUIST, akvarell, signerad och daterad 1951.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL ,  olja på duk.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, oljor på duk ett par, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1900-TAL ,  olja på duk, otydligt signerad.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, omkring 1900 med oljemålning 17/1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AUGUST MALMSTRÖM, "Odygd (Ordningens återställande)".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
ÅKE DALBERG, olja på duk, sign.
Klubbat pris
15 070 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTIL GADÖ, gouache signerad och daterad 45.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARTOR/GRAVYRER, 2 st 1700-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
EMIL NÄSVALL, skulpturer, 4 st, gips,
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FRITZ L'ALLEMAND, tillskriven, olja på duk.
Klubbat pris
11 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1600/1700-TAL , uppfodrad duk 42 x 33 cm.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PIETER BOEL, tillskriven, olja på duk, signerad P. Boel.
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BYST, 1900-tal, marmor.
BYST, 1900-tal, marmor.
Klubbat pris
12 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FLAMLÄNDSK SKOLA, 1600-TAL. olja på pannå.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GUGLIELMO ZOCCHI, olja på papp-pannå, signerad G. Zocchi.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK