Inred sommarhuset

99 föremål
JOSEF FRANK. Golvlampa, typ 2148. Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERTIL VALLIEN, väggljusstake, Boda Smide, 1960-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, vägglampa, Luxus, 1950/60-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd, 1960-70-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, modell G2326, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
MAX BILL, taklampa, Temde, Schweiz, 1960/70-tal.
Klubbat pris
1 505 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAURI ALMARI, vägglampa, Idman, Finland, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modell 2444, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, sannolikt Orrefors, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, Glasmäster Markaryd, 1960-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERIK HANSEN, vägglampa, modell 223-2/17, Le klint, Danmark.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, bordslampor, 2 st, chamotte, Rörstrand.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modell 2560, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
5 311 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, figuriner, 2 st, Dansk Designs, Japan.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, handspegel, Markaryd, 1960-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LUXUS, vägglampa, 1960-tal.
LUXUS, vägglampa, 1960-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HERTHA BENGTSON, vaser 3 st, stengods. Rörstrand.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPOR, 3 st, 1960-tal.
TAKLAMPOR, 3 st, 1960-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENGT ORUP, glas, 6 st, "Strikt", Johansfors, 1950-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, ANF, 1970-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIGURD PERSSON, ljusstake, mässing.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BENGT ORUP, servis  Johansfors 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampa, 1960-70-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampor ett par "Selectra".
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM KÅGE, vaser, 2 st, stengods, Gustavsberg.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, Onyx, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 611 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Italien 1900-talets senare del.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PAUL HOFF, figurin, stengods, Gustavsberg för WWF.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPOR ett par, Asea, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
849 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, figuriner, 4 stycken. Rörstrand.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KINAPORSLIN, 6 st, mestadels Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modell "2562", Svenkt Tenn.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, takplafond, Luxus, Vittsjö.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SNAPSGLAS, 9 st, "Gustav III", Reijmyre Glasbruk.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK