Skandinaviskt svalt

33 föremål
HARALD SALOMON, skulptur, stengods, Rörstrand, signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARIN BJÖRQUIST, Vas, 'Indigo', stengods, Gustavsberg.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, ytterfoder, 8 stycken, porslin, Rörstrand.
Klubbat pris
2 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, keramik. Jugend, Höganäs, 1900-talets början.
Klubbat pris
1 109 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VASER, 7 stycken, stengods, "Wallåkra".
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANNA, flintgods. Gustavsberg, 1900-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods. Rörstrand.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål, stengods, Rörstrand.
Klubbat pris
2 077 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SMÖRHÖNA, lergods. Omkring 1900.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE, lockurna och vas, "Argenta", Gustavsberg.
Klubbat pris
2 222 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, chamotterat stengods, Rörstrand.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK