Eero Aarnio

Välkommen att utforska en samling möbler av den finländska formgivaren Eero Aarnio. Aarnio var en av de första som skapade möbler i glasfiber och plast, material som ger formgivaren så gott som obegränsade möjligheter att skapa nya former och färger. Eero Aarnios formspråk är genomgående skulpturalt men samtidigt lekfullt, ofta med anspelningar på 1960-talets popkultur. I sin design utgick Aarnio från grundläggande geometriska element och förvandlade dessa till sittmöbler, utgångspunkten var ”En stol är en sittmöbel, men en sittmöbel behöver inte se ut som en stol”.

24 föremål
EERO AARNIO, stol, "Pastill", Adelta.
Klubbat pris
610 EUR
Utropspris
800 EUR
EERO AARNIO, stol, "Pastill", Asko 1970-tal.
Klubbat pris
321 EUR
Utropspris
400 EUR
EERO AARNIO, fåtölj, "Bing Bong", Asko 1970-tal.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
Klubbat pris
541 EUR
Utropspris
800 EUR
EERO AARNIO, stol "Pastill", Adelta.
Klubbat pris
621 EUR
Utropspris
800 EUR
EERO AARNIO, "Pony", Adelta.
EERO AARNIO, "Pony", Adelta.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 EUR
EERO AARNIO, bord, "Kantarell", Asko 1970-tal.
Klubbat pris
150 EUR
Utropspris
400 EUR
EERO AARNIO, "Pony", Adelta.
EERO AARNIO, "Pony", Adelta.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 EUR
Klubbat pris
683 EUR
Utropspris
800 EUR
Klubbat pris
541 EUR
Utropspris
800 EUR
EERO AARNIO, bord "Parabel", Adelta.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
800 EUR
EERO AARNIO, "Screw table", Adelta.
Klubbat pris
240 EUR
Utropspris
400 EUR