MODERN + DESIGN F179

450 föremål
ALVAR AALTO, FÅTÖLJER, ETT PAR, NR 48.
Klubbat pris
9 800 EUR
Utropspris
2 800 EUR
RUT BRYK, KERAMIKSKÅL. Sign. Bryk.
Klubbat pris
790 EUR
Utropspris
600 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 810. Stämplad Valaistustyö.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
5 000 EUR
ANNIKKI HOVISAARI, VAS. Sign. Arabia AH.
Klubbat pris
370 EUR
Utropspris
400 EUR
SAARA HOPEA, FAT.
SAARA HOPEA, FAT.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
500 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, ETT PAR SOFFOR.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
3 500 EUR
ALVAR AALTO, VAS, 1950-/60-tal.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
2 000 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF.
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF.
Klubbat pris
770 EUR
Utropspris
800 EUR
AINO AALTO, KANNA. Karhula 1939.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
400 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJER, ETT PAR.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 EUR
OIVA TOIKKA, GLASKUB. Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
1 200 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJ.
Klubbat pris
719 EUR
Utropspris
1 500 EUR
LEA NEVANLINNA, BORD. Tidigt 1950-tal.
Klubbat pris
2 210 EUR
Utropspris
1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT. Sign. Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris
7 100 EUR
Utropspris
4 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito. 1940-tal.
Klubbat pris
2 600 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Idman, 1950-tal.
Klubbat pris
470 EUR
Utropspris
1 200 EUR
AIMO OKKOLIN, VAS. Sign. Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 EUR
SAARA HOPEA, SAFTSERVIS. Notsjö, formgiven 1952.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPOR, 4 ST.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
4 000 EUR
NANNY STILL, VAS. Formgiven 1960.
Klubbat pris
320 EUR
Utropspris
500 EUR
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 800 EUR
ELSA ELENIUS, SKÅL. Sign. E E. 1920-/30-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
400 EUR
Klubbat pris
6 000 EUR
Utropspris
7 000 EUR
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Stämplad Idman. 1950-tal.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
2 500 EUR
ALVAR AALTO, PALLAR, ETT PAR.
ALVAR AALTO, PALLAR, ETT PAR.
Klubbat pris
325 EUR
Utropspris
400 EUR