Selected Classics Helsinki F195

Visning: 5-11 december. Gamla Hamnen, Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.
Öppet: mån–fre kl 10–18, lör–sön och självständighetsdag kl 11–16.

Till liveauktionen >

309 föremål
1. BYRÅ, rokoko, Italien, 1700-talets senare hälft.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
3. BYRÅ, rokoko, 1700-tal.
3. BYRÅ, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
4. SEKRETÄR, sengustaviansk.
4. SEKRETÄR, sengustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
5. STOLAR, 8 st och 2 st, biedermeier, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
6. SOFFA, biedermeier, 1800-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
7. GUSTAVIANSKT SPELBORD.
7. GUSTAVIANSKT SPELBORD.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
9. SPELBORD, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
10. BORD, biedermeier, 1800-talet.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
11. FÄLLBORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
400 - 600 EUR
12. SPEGEL, Sverige, rokoko 1770-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
13. SPEGEL, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
14. SPEGEL, empire, början av 1800-talet.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
15. TAKKRONA, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
16. AMPEL, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
2 650 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
17. VÄGGKANDELABRAR ETT PAR.
17. VÄGGKANDELABRAR ETT PAR.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
18. BORDSLYSTER.
18. BORDSLYSTER.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
19. LJUSSTAKAR, ETT PAR, brännförgyllda mässing.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
21. LJUSSTAKAR ETT PAR, tenn Daniel Rising Åbo 1791.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
23. SVENSKA TENNLJUSSTAKAR, ETT PAR.
Klubbat pris
Utropspris
600 - 800 EUR
24. FAT, Bengt Christian Ståhlström, Åbo 1700.
Klubbat pris
350 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
25. BRÄNNVINSFLASKA.
25. BRÄNNVINSFLASKA.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
28. CASOLETT.
28. CASOLETT.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
29. VINKYLARE, England, 1700-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
33. KARTA, "Tabula Anemographica", Mathias Seutter  1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
600 - 800 EUR
35. BREVPRESS, mikromosaik, Italien, 1800-talets senare hälft.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
38. BUDAI, brons, Qing dynastin, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
39. LOUIS VUITTON, Alzer 55 Damier Ebéne Resväska.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
42. ETUI, 18K guld, svart emalj. Frankrike.
Klubbat pris
Utropspris
4 200 - 4 400 EUR
44. CIGARETTETUI, 18K guld. Georg Buchert, Helsingfors 1944.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 5 500 EUR
46. Cartier, ETUI, silver, 18K guld. Cartier 1940-tal.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
48. Cartier, ETUI, silver och 18k guld. Cartier, London 1936.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
49. SERVERINGSFAT, silver, Johann Hues, Hamburg, 1700-talets slut.
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
52. POKAL, silver, Gustaf Henning, Stockholm, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
53. BRICKA, silver, Wien 1812, otydlig mästarstämpel.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
56. BRÖDKORG, silver, Balticum, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
57. BRÖDKORG, silver, Roland Melin, Helsingfors 1852.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
58. BRÖDKORG, silver, Roland Mellin, Helsingfors 1842.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
59. SÅSSKÅL, silver, Sazikov, St. Petersburg 1880.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
61. VÄVD TAPET, Flandern 1700-tal.
Klubbat pris
1 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
62. MATTA, Nain. Circa 209x201 cm.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
63. MATTA, Nain. Ca 273x161 cm.
Klubbat pris
Utropspris
900 - 1 000 EUR
64. MATTA, Isfahan, antik, 674x357 cm.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
65. MATTA, silk Ghom, signerad, 150x102 cm.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
66. MATTA, silke Ghom, signerad, 164x102 cm.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
74. SLAGLÅSGEVÄR, Ryssland, modell 1847 för dragoner.
Klubbat pris
1 400 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
78. ENCYCLOPEDISK ORDBOK (ENTSIKLOPEDITSESKI SLOVAR), 84 delar.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
79. MATSEDEL FÖR ALEXANDER IIIs KRÖNING.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
80. IKON, Ryssland tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
81. IKON, Ryssland tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
83. FLASKA, glas, Ryssland, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
84. POKAL, glas, Ryssland 1800-talets början.
Klubbat pris
750 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
90. SOCKERSKÅL, silver, Carl Anton Carlborg, Åbo 1823.
Klubbat pris
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
96. VINKANNA, silver, Adrian Ivanov, Moskva ca 1900.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
97. BRÖDKORG, silver, Moskva 1871, guldsmed М.Ш.
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
99. RESESAMOVAR.
99. RESESAMOVAR.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
100. LJUSSTAKE, Ryssland 1800-talets början.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR