Helsinki Design Sale F197

37 föremål
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.
Klubbat pris
4 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
FÅTÖLJER ETT PAR, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
STUDIO 65, SOFFA för Gufram, Italien 1986.
Klubbat pris
1 950 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, stolar, 6 st, "Nikke", Asko 1950-tal.
Klubbat pris
920 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, soffa, "Ateljee", Haimi/Avarte 1900-talets slut.
Klubbat pris
660 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SOFFA, "Anja", Oy Paul Boman Ab, 1940-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, X-BEN BORD för Keravan Puuteollisuus, 1940-tal.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LE CORBUSIER, fåtöljer 4 st, modell LC 1, 1900-talets slut.
Klubbat pris
1 470 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR