72893

245. RANDI FISHER Interiör med sittande kvinna

Signerad R.F. och daterad -43. A tergo signerad Randi Fisher. Duk 88,5 x 58 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK / 926 - 1 111 EUR
Klubbat pris
22 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Kvinnan föreställer sannolikt Ingmar Bergmans yngre syster Margareta Bergman. Porträttet kan ha varit ett beställningsverk av familjen Bergman till konstnären Randi Fisher och skänktes sannolikt till Ingmar Bergman och Else Fisher som bröllopsgåva.