51
1246687

Frank Stella

(USA)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
71 000 - 88 700 EUR
74 100 - 92 600 USD
Klubbat pris
560 000 SEK
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Frank Stella
(USA)

"lis"

Utförd 2005. Rostfritt stål och kolfiber. Höjd 201 cm. Inv# FS2005.012.

Tilläggslista

Titel: "lis". Utförd 2005.

Proveniens

Wetterling Gallery, Stockholm.

Wetterling Gallery, Stockholm, "Frank Stella - Recent works", 30 september - 10 november 2005, avbildad i utställningskatalogen sid 26-27.

Frank Stella (f. 1936) är en av de mest betydelsefulla och nydanande amerikanska konstnärerna som kom att forma 1900-talets konsthistoria. Hans första genombrott kom med de banbrytande minimalistiska målningar från tidigt 1960-tal och Stella blev tidigt en central gestalt i popkonstens framtåg. Han har dock alltid fortsatt att utvecklas och utmanar även än idag vad som förväntas av hans konstnärskap. Själv har han ofta beskrivit sin konst med mantrat: "what you see is what you see", något som i hans tolkning inte innebär att det är rent ytligt estetiskt, snarare syftar han på att konsten är en direkt kommunikation och att betraktaren har ett företräde till hur den uppfattas.

Frank Stella började tidigt i hans konstnärskap att arbeta i serier och teman. Auktionens verk är ett utomordentligt exempel på detta då den ingick i en serie av verk där han fokuserade på skulpturer i metall och visades i Stockholm på soloutställning på Wetterling gallery 2005. Tredimensionaliteten i hans skulpturer är en betydande faktor i hans konstnärskap. På 1970-talet rörde han sig ifrån den platta duk-ytan i måleriet och sökte ett djup i bilden. Detta fick honom även att intressera sig för olika material, bl.a. metall som i auktionens skulptur. Frank Stella är idag en ikon i den moderna konsthistorien och ett tydligt bevis på detta är att han är den enda levande amerikanska konstnären som har haft två retrospektiva utställningar på Museum of Moder Art (MOMA) i New York.