12
813351

A pair of late Gustavian cupboards attributed to Gottlieb Iwersson (master in Stockholm 1778-1813), circa 1790.

300 000 - 400 000 SEK
26 600 - 35 500 EUR
28 100 - 37 400 USD
Hammer price
Unsold
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Mahogany veneer, gilt brass, white marble top. Length 88, width 50,5, height 80 cm. Key included.

One marble top repaired, marble edges with chips, dried wooden cracks.

Saleroom notice

Not allowed for export.

Provenance

Bengt Johansson Collection.
Sold at his sale 8-9 april 1964, lot 8.
Sold at Bukowskis spring 1988, sale 458, lot 549.

Literature

Håkan Groth, Nyklassicismen i Sverige, Svenska inredningar och möbler 1770-1850, 1990, one of the cupboards illustrated page 210, nr 33.

More information

Liknande låga skåp med välvda dörrar framför hyllplan var ämnande till matsalen i Frankrike på 1700-talet. Möjligtvis har auktionens skåp haft samma funktion. De förekommer sällan i Sverige, men visar hur kunnigt svenska mästare kunde ta upp det franska modet. Skåpens avancerade utförande och de karakteristiska marmorskivornas profiler talar för att Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813) är mästaren bakom skåpen. Han var vid sidan av Georg Haupt en av den gustavianska tidens skickligaste möbelsnickare. Iwersson blev förutom sina höggustavianska möbler med rika inläggningar, känd för att tillverka sengustavianska möbler i mahogny med väl avvägda proportioner.