73
812321

A Louis XVI ormolu and marble centrepiece "Monument Antique", possibly from the workshop of Pierre Gouthière.

125 000 - 130 000 SEK
11 000 - 11 500 EUR
11 500 - 12 000 USD
Hammer price
125 000 SEK
For condition report contact specialist
Carl Barkman
Carl Barkman
Head Specialist Fine Art and Antiques
+46 (0)708 92 19 71

Height 29 cm.

Saleroom notice

Base with minor chips.

Literature

Ottomeyer-Pröschel, Vergoldete Bronzen, del II, München 1986, sid. 564-566.
Fleming - Honour, Lexikon för Konsthantverk, Stockholm 1989, sid. 252.

More information

Ett exemplar i brons och elfenben finns i privat ägo i Paris och det har tillhört Madame Geoffrin, som beskriver det 1767 som "un petit monument antique d'ivoire, de marbre et de bronze doré fait par Gouthière, 600 livres. Louvren äger ett exemplar. Ett exemplar i grön marmor finns i privat ägo i Paris. En teckning i Louvren av Edme Bouchardon kan ha inspirerat Gouthiere till denna komposition. Förebilden finns i Villa Borghese i Rom och är en antik brunn omgiven av gracer. Samma brunn avbildades av Jean Eric Rehn, se "Bellingasamlingen ", Bukowski 6 - 7 februari 1993, katalognummer 274 och 275. Madame du Barry ägde ett exemplar " 372 - un vase de marbre blanc forme decassolette, monté sur une colonne et soutenu par deux caryatides en bronze doré avec monture et garniture, 200 francs ". Enligt Ottomeyer-Pröschel anses detta exemplar försvunnet. En bordspendyl med samma utseende men utan nymfer fanns i marknaden i Paris 1981 och var signerad " Fait par Gouthiere, ciseleur - doreur du Roy, Quay Pelletier, 1767 ". Även Musée Cognac - Jay, Paris, äger en signerad analog bordspendyl. Efter Gouthieres konkurs 1788 bröt flertalet hantverkare sig ur verkstaden och tillverkade fortsättningsvis egna bronser i hans anda.

Pierre Gouthiere (1732 -1812/14) var ledande fransk bronsgjutare och förgyllare under Ludvig XVI, specialist på elaborerade, ciselerade och förgyllda möbelbronser och beslag av den ytterst förfinade typ med blomster-och lövverksmotiv som man finner på möbler av Riesener. Han förfinade ( och uppfann eventuellt ) en variant av brännförgyllning genom vilken matta partier ställs i kontrast mot polerade, vilken ger en ytterst rik effekt. Han blev mästare 1758 men berömd först 1770 genom sina arbeten för Madame du Barrys slott i Louveciennes. Kunderna misskötte sina betalningar och 1788 blev han bankrutt. Hans finansiella ruin blev fullständig genom revolutionen och han dog utfattig. Sällan signerade han sina bronser.

 Hide
 Show more

Contemporary Art & Design 654

444. Unfortunately the lot has been withdrawn
Current bid:
- SEK