Ulf Wahlberg

(Sweden, 1938-2014)
Ulf Wahlberg
(Sweden, 1938-2014)

ULF WAHLBERG, acrylic on canvas, signed Ulf W and dated -66.

"AFX/3 II". 100 x 81 cm.

Minor stains. Pressure mark after the stretcher.

Exhibitions

Per Ekström museet, Kalmar, "Svensk popkonst", 30 June - 27 September 2010.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Ulf Wahlberg - Ett konstnärskap", 15 October 2005 - 29 January 2006, cat no 13.

Literature

Ulf Wahlberg m.fl, "Ulf Wahlberg - Ett konstnärskap", 2005, illustrated.

More information

Ulf Wahlberg är rikligt representerad på svenska konstmuseer. Moderna Museet i Stockholm äger hela 25 verk, framför allt den 1960-talsmålning som är samtida med auktionens konstverk: ”Pomona dragstrip” (1967, ref nr NM 6183).

”Bilvraken framstod för Ulf Wahlberg som så sorgliga – en gång ömt omhändertagna, sedan brutalt dumpade mitt i öknen. Han målade dem, i mängd. Fastän det är nära fyrtio år sedan är det de enorma schabraken till amerikanare som han är mest känd för.
På Waldemarsuddes stora retrospektiva utställning visas ett par hundra verk. Tre fjärdedelar har aldrig visats tidigare: konstnären har gjort en rejäl djupdykning i sin ateljé och gått igenom mängder av verk (och fick en nostalgitripp på kuppen).”
Ur DN Kultur, om utställning på Waldemarsudde 2005

”Alla har samma motiv från den ganska ödsliga småstaden Vaughn i New Mexico. Ljuset dygnet runt, 23 timmar av 24 möjliga.
Motivet hade Ulf Wahlberg plockat från sina två livsavgörande resor i USA 1965 och 1967. Tillsammans med nuvarande hovmålaren John-E Franzén drog han från bilskrot till bilskrot i det stora landet och gjorde de elegantaste kompositioner av där befintliga bilvrak. Han hann då också ställa ut på en internationell utställning på Hotel Hilton i New York. Franska staten har köpt målningen "Bilar, New Mexico", och året därpå köpte Moderna museet i Stockholm "Pomona Dragstrip" och året därpå "I öknen", förstås med amerikanska motiv.”
Ur DN Kultur, 1998

Ulf Wahlberg slog igenom på 1960-talet med sina målningar av amerikanska bilar i öde landskap med motiv från hans långa resor runtom i USA. 1965 gjorde han sin första amerikaresa, den varade i tre månader. Den andra resan gjorde han tillsammans med konstnärsvännen John-E Franzén under fem månader 1966-1967. Denna resa ledde inte bara till en livslång vänskap, den kom även att starkt påverka deras respektive konstnärskap, motiven och stämningen under de där månaderna har ständigt återkommit i deras målningar. Wahlbergs intresse för motorfordon av alla slag väcktes redan i barndomen.

Att det främst är 1950-talets miljöer och bilmodeller som inspirerat Wahlberg i hans konstnärliga skapande berodde enligt honom själv på uppväxtmiljön. När han som ung pojke växte upp under andra halvan av 1940-talet, i Stockholms då nybyggda södra förorter, var det glest med bilar och när 1950-talet kom var åsynen av en sällsynt och linjeskön amerikanare något som etsade sig fast på den unge Ulf Wahlbergs näthinna. Bilarnas svepande linjer, panoramarutor och stora fenor blev hans stilideal och inspirationskälla i måleriet. Redan 1965 lärde han känna Hot-Rod legenden Bosse Sandberg. Några år senare, åkte de två på en oförglömlig garagerunda i Stockholms södra förorter, där alla då mytomspunna Hot Rods visades upp liksom custombyggen, det ena vildare än det andra. Auktionens målning är utförd 1966 då konstnärens fascination för sporten var ny och stark. Kanske föreställer just den här målningen en av Bosse Sandbergs egna tävlingsbilar.

Wahlbergs konstnärskap kretsade inte enbart kring bilar, han hade ett brett register beträffande motiv och stil, allt från abstrakta stilleben till interiörer och realistiska landskap. Men oavsett motiv och uttryck så råder det nästan alltid en sällsam stillhet och tystnad i hans bilder. Wahlberg abstraherade gärna, möblerade om i sina målningar, men var alltid bunden vid verkligheten. Bilen får symbolisera människans drift att behärska naturen och vagabondens driv att alltid vara på väg mot nya horisonter och nya mål.

Han föredrog att måla framåt eftermiddagen och när det börjar skymma och menade att det är först på kvällen som man ser färgerna och formerna, när de är i vila. Ljuset var en viktig ingrediens i Wahlbergs måleri, det är ljuset som ger volym och atmosfär. Färgerna, framförallt i hans stilleben, är ofta sparsmakade i lugna gråblå nyanser, men alltid med en accent av en kontrasterande kulör. Ulf Wahlberg gjorde ett stort antal utställningar bl a i Japan, Paris, Ryssland, Danmark, USA och Sverige. Han är bland annat representerad på Nationalmuseum, Moderna Museet, Göteborgs konstmuseum, Malmö Museum, Borås Konstmuseum och Franska Statens Museum. Ulf Wahlberg gick bort i januari 2014.

Auction closed
Hammer price
40 000
3 506
3 646
50 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bid history (9 bids)
Dec 10, 2017 2:26 PM
40 000 SEK
Dec 10, 2017 2:26 PM
39 000 SEK
Dec 10, 2017 2:26 PM
38 000 SEK
Dec 10, 2017 2:26 PM
37 000 SEK
Dec 9, 2017 10:09 PM
36 000 SEK
Dec 6, 2017 6:24 PM
35 000 SEK
Dec 2, 2017 5:43 AM
25 000 SEK
Dec 1, 2017 1:10 PM
15 000 SEK
Dec 1, 2017 11:49 AM
5 000 SEK
All times are in CEST
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Contact
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service