Decorative things for your home

87 items
BOKSTÖD, ett par, art déco, 1930-tal.
Hammer price
4 900 SEK
2 000 SEK
DECOR ELEMENT, ca 1900.
DECOR ELEMENT, ca 1900.
Hammer price
3 900 SEK
2 500 SEK
Hammer price
3 800 SEK
1 500 SEK
A limestone and iron sundial dated 1732.
Hammer price
3 400 SEK
4 000 SEK
A 20th century champagne cooler.
Hammer price
2 200 SEK
2 000 SEK
A 20th century silver plated champagne cooler.
Hammer price
1 900 SEK
1 500 SEK
VIGVATTENSKÅL, tenn, 1700-tal.
Hammer price
2 300 SEK
1 500 SEK
HÄNGARE, smide, 1700-tal.
HÄNGARE, smide, 1700-tal.
Hammer price
1 600 SEK
1 500 SEK
KANNA, tenn, daterad 1746.
KANNA, tenn, daterad 1746.
Hammer price
4 800 SEK
1 500 SEK
DÖRRKLÄPP, järn, 1800-tal.
DÖRRKLÄPP, järn, 1800-tal.
Hammer price
2 000 SEK
1 500 SEK
JARDINJÄR, större modell, mässing, 1800-tal.
Hammer price
1 800 SEK
5 000 SEK
A 'Horsy' bottle opener, Paris, France.
Hammer price
1 600 SEK
1 500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, mässing, troligen 1600-/1700-tal.
Hammer price
2 000 SEK
3 000 SEK
BESTICKHÅLLARE, mässing, 1700-/1800-tal.
Hammer price
1 700 SEK
1 500 SEK
A late 18th or early 19th century brass monthieth.
Hammer price
2 800 SEK
1 500 SEK
YTTERFODER, mässing, 1800-tal.
Hammer price
1 600 SEK
1 500 SEK
Hammer price
1 422 SEK
1 500 SEK
A 19th century bronze umbrella stand.
Hammer price
2 900 SEK
2 000 SEK
Hammer price
2 901 SEK
1 500 SEK
A possibly 17th century wooden collect box.
Hammer price
2 800 SEK
4 000 SEK
A 19th century large brass flower pot.
Hammer price
1 850 SEK
2 500 SEK
GRYTA, malm, 1600-/1700-tal.
GRYTA, malm, 1600-/1700-tal.
Hammer price
2 900 SEK
1 500 SEK
KITTEL, brons, 1600-tal.
KITTEL, brons, 1600-tal.
Hammer price
2 366 SEK
2 500 SEK
A pair of late 19th century bronze frames.
Hammer price
1 600 SEK
3 000 SEK
FLASKA, tenn, 1700-tal.
FLASKA, tenn, 1700-tal.
Hammer price
2 402 SEK
1 500 SEK
NYCKLAR, smide, 52 st, sent 1800-tal.
Hammer price
1 700 SEK
1 500 SEK
A 19th century brass coal basket.
Hammer price
1 420 SEK
2 000 SEK
A 19TH CENTURY MEDALLION.
A 19TH CENTURY MEDALLION.
Hammer price
1 500 SEK
1 500 SEK
YTTERFODER, 1800-tal.
YTTERFODER, 1800-tal.
Hammer price
2 610 SEK
2 000 SEK
KANNA, brons, historismus.
KANNA, brons, historismus.
Hammer price
2 400 SEK
1 500 SEK
MODEPLANSCHER, 22 st, kolorerade, 1808 & 1809.
Hammer price
1 510 SEK
1 500 SEK
Hammer price
3 600 SEK
4 000 SEK
SKULPTUR, målat trä, 1700-tal.
Hammer price
3 200 SEK
5 000 SEK
IKON, Ryssland, 1900-talets början.
Hammer price
2 500 SEK
2 500 SEK
JARDINJÄR, brons och mässing, 1800-tal.
Hammer price
3 000 SEK
2 000 SEK
VIGVATTENSKÅL, brons, troligen 1600-tal.
Hammer price
1 510 SEK
2 000 SEK
RÖKELSEKAR, mässing, Namur, Belgien, 1700-tal.
Hammer price
1 708 SEK
2 000 SEK
MORTLAR, 4 st, malm, 1700-tal.
Hammer price
1 100 SEK
1 500 SEK
Hammer price
908 SEK
2 000 SEK
KALK, tenn, 1700-tal.
KALK, tenn, 1700-tal.
Hammer price
951 SEK
1 500 SEK
Hammer price
916 SEK
1 500 SEK
Hammer price
1 600 SEK
2 500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, mässing, omkring år 1900.
Hammer price
1 200 SEK
1 500 SEK
KANNA, tenn, rokoko, 1700-talets mitt.
Hammer price
1 300 SEK
1 500 SEK
DÖRRKLOCKA, smide och brons, 1800-tal.
Hammer price
830 SEK
1 500 SEK
A 19th century brass flower pot.
Hammer price
1 322 SEK
2 000 SEK
KRUCIFIX, brons, 1700-/1800-tal.
Hammer price
1 100 SEK
1 500 SEK
CROSSES/ICONS, gilt bronze, Russia 19th century.
Hammer price
220 EUR
200 EUR
Hammer price
1 290 SEK
2 000 SEK
JARDINJÄR, mässing, 1800-tal.
JARDINJÄR, mässing, 1800-tal.
Hammer price
1 655 SEK
1 500 SEK
An 18th century bronze crucifix.
Hammer price
1 100 SEK
1 500 SEK
TAPETSTÄMPLAR, 2 st, trä, 1700-/1800-tal.
Hammer price
1 100 SEK
1 500 SEK
KÅSA, mässing, 1700-tal.
KÅSA, mässing, 1700-tal.
Hammer price
1 900 SEK
1 500 SEK
An early 20th Century Champagne bucket.
Hammer price
80 EUR
200 EUR
A German pewter teapot, Fein Blok Zinn 1800.
Hammer price
600 SEK
2 000 SEK
KULOR, 3 st, järn, 1800-tal.
KULOR, 3 st, järn, 1800-tal.
Hammer price
651 SEK
1 500 SEK
A 'Ducky' metal bottle opener, France.
Hammer price
600 SEK
1 500 SEK
A BAROQUE BRASS CANDLESTICK, 18th century.
Hammer price
1 700 SEK
3 000 SEK
LJUSSTAKE, tenn, empire, tidigt 1800-tal.
Hammer price
600 SEK
1 500 SEK
Five pewter dishes, 19th Century.
Hammer price
55 EUR
200 EUR
NOTSTÄLL, smide, omkring år 1900.
Hammer price
550 SEK
1 500 SEK
KITTEL, mässing, 1800-tal.
KITTEL, mässing, 1800-tal.
Hammer price
550 SEK
1 500 SEK
MORTLAR, 2 st, brons, 1600-tal.
Hammer price
450 SEK
2 000 SEK
LJUSSAX, smide, 1600-tal.
LJUSSAX, smide, 1600-tal.
Hammer price
410 SEK
1 500 SEK
Hammer price
400 SEK
1 500 SEK
FYRFAT OCH DOSA, mässing, 1700-tal.
Hammer price
400 SEK
1 500 SEK
GRYTA, mässing, 1800-tal.
GRYTA, mässing, 1800-tal.
Hammer price
450 SEK
1 500 SEK
Two 19th century wooden moulds.
Hammer price
400 SEK
1 500 SEK
SKÄRP, läder och smide, 1700-tal.
Hammer price
350 SEK
1 500 SEK
SKRIN, trä, 1740.
SKRIN, trä, 1740.
Hammer price
300 SEK
1 500 SEK