333
1188383

Max Mikael Book

(Sweden, Born 1953)
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Hammer price
42 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist Contemporary Art, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Max Mikael Book
(Sweden, Born 1953)

"Ranger"

Signed MM Book and dated 1989 verso. Oil on canvas 100 x 115 cm.

Exhibitions

Art Cologne, Cologne, solo exhibition, 1987.

More information

Max Book, född 1953, väckte stor uppmärksamhet 1980 med sin första soloutställningen. Han räknas sedan länge som en av sin generations mest uppmärksammade och hyllade målare och grafiker. Han var professor i måleri vid Konstakademien i Stockholm, 1995-2000.

Auktionens målning “Ranger" är typisk för hans måleri och har mycket gemensamt med hans målning “Rational” från samma år, som finns i Moderna Museets samlingar. Mest känd är Max Book för sina mörka, expressiva och monumentala målningar med inspiration hämtad från filmer, science fiction och action. Han har som målare utvecklat många egna idéer, experimenterat med olika tekniker, blandat kontrasterande färger, grafitti, inklistrade collage, märkliga tecken och motsägelsefulla föremål i bilderna.

Han var på 1980-talet med i konstgruppen Ibid ihop med bland andra Jan Håfström, Håkan Rehnberg och Johans Scott, och grundade Waldagruppen med bland andra Eva Löfdahl och Stig Sjölund. Han kallas ofta en av “postmodernismens främsta målare”, och har haft ett stort antal mycket uppmärksammade utställningar.

“Han ser i grunden ingen motsättning mellan naturen och kulturen, ett synsätt som medfört att hans bilder infiltrerats av motiv ur populärkulturens rekvisitaförråd. Något, rent måleri har det aldrig varit fråga om, och det understryks av fragmenten av masonit och allehanda skräp som hans 80-talsmåleri är fullt av. Hans bilderna utgår från en oljig, mörk fond som interpunkteras av skimrande stoftmoln och enstaka ljusblixtar. Intrycket är nästan överväldigande, men man slås samtidigt av att de ljusfenomen som han återskapar lika väl kan härröra från en personligt förankrad upplevelse av det nordiska nattlandskapet som av visuella minnen av nyhetsreportagen från det bombhärjade Bagdad eller Belgrad”, skriver Konstlexikonet Amanda.

Max Book har ställt ut på bland annat International Artists, P. S. 1, New York, Art Cologne i Köln, Modern Museet, Stockholm, Forum, Zürich, World's End i Köpenhamn, ASF Gallery, New York, Centre Culturel Suedois, Paris. Norrköpings Konstmuseum, Horsens Konstmuseum i Danmark, Lunds Konsthall, Sundsvalls Museum, Liljevalchs Konsthall, Galleri Magnus Karlsson, Galleri Engström, Norrköpings Konstmuseum, Forum, Zürich, Künstlerhaus Bethanien, Berlin. Malmö Konsthall, Kunst RAI, Amsterdam, ARCO, Madrid, Rooseum, Malmö, Konstant 90, Leningrad och Prins Eugens Waldemarsudde.

Representerad på bland annat Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs museum, Norrköpings Konstmuseum och Moderna Muséet i Stockholm.