Evert Lundquist

(Sweden, 1904-1994)
Evert Lundquist
(Sweden, 1904-1994)

EVERT LUNDQUIST, oil on canvas, signed E.L.

The road. 21 x 28 cm.

More information

Svensk målare och grafiker. När Evert Lundqvist slog igenom 1950 som nyexpressionist och tog plats i konsthistorien som en av Sveriges viktigaste och mest beundrade konstnärer, hade han varit verksam i 30 år. Han började i den nya saklighetens anda på 1920-talet till 1930-talets tunga expressionism, påverkad av James Ensor. Men klassiska målare som Rembrandt, Chardin och van Gogh ledde honom till hans pastosa måleri, där linjer, former och färger föds samtidigt. Själv har han sagt: ”Jag trevar tills jag kommer till den punkt då det osar hett.”
Lundquist skildrar det anspråkslösa, som en spade, ett ljus, en stege, ett träd eller som här, ett landskap. Motiv som får intensitet genom starkt förenklade former, nästan upplösta av färgmassorna.
Lundqvist var ihop med Staffan Hallström, Olle Nyman, Torsten Renqvist, Sixten Lundbom och Roland Kempe del av Duvnäsgruppen, en av de viktigaste konstnärsgrupperingar Sverige haft. Alla rönte stor framgång, inte minst Staffan Hallström och Olle Nyman, men allra mest Evert Lundquist, som också ställdes ut internationellt.
Han studerade på Carl Wilhelmsons målarskola 1924. Samma år besökte han Académie Julian i Paris, innan studierna fortsatte på Konstakademien i Stockholm för Gösta von Hennigs, Carl Wilhelmsson och Albert Engström 1925-1931. Han blev senare professor vid Konstakademien i Stockholm 1960–1970.
Efter studierna blir impressionistintrycket hos Evert Lundquist i mer av Monets anda, influerad av en lyrisk-impressionistisk stil, för att övergå till expressionism med beröringspunkter til Edvard Munch. Med färgen pastost pålagd och färgmaterian som en tredimensionell faktor, vittnar konstverken skenbart om ett spontant drivet måleri, men han målade långsamt och väntade in de möjligheter som lät sig manifesteras i bilden. Genom sitt visionära och utmanande enkla måleri blev Evert Lundquist en av de mest betydande konstnärerna i sin generation.
Evert Lundquist representerade Sverige på Sao Paolo-biennalen, där han vann pris, och valdes ut att delta i Guggenheim International Award i New York 1964 för världens 100 bästa konstnärer, samt på Dunn International på Beaverbrook Art Gallery i Kanada och på Tate i London. Många museer förvärvade verk av Evert Lundquist, men han drog sig efter några år tillbaka från den internationella konstmarknaden. Några år före sin död blev han totalt blind, men fortsatte att måla in i det sista.
Representerad: Museum of Modern Art i New York, Tate Gallery i London, Musée National d'art Moderne Centre George Pompidou i Paris, Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Museet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum samt museer i Karlstad, Umeå, Linköping och Eskilstuna.

Auction closed
18 000 SEK
The auction is closed.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Contact
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist 19th and 20th century paintings
+46 (0)721 428 962

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service