Fanerad med valnöt, amarant, björk och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. På sidorna inläggningar av rosettupphängd medaljong. Hörnbeslag i form av lejonmaskaroner. Längd 114, bredd 57, höjd 84 cm. Nyckel finns.
Wear due to age and use. Renovated. Repair. Veneer damages. Replaced locks.Key stucked.
Bukowskis Auktioner, höst 2007, A546, nr 1294
Sylvén, Torsten: Mästarnas möbler, Stockholm 1996, jämför byrå av Metzmacher, avbildad sid. 264.