Lilla Bukowskis S192

99 items
19. STOLAR, 6 st, Axel-Einar Hjorth, Bodafors, sent 1920-tal.
Hammer price
2 600 SEK
3 000 - 4 000 SEK
37. FÅTÖLJ "Theselius", Mats Theselius, Källemo, Värnamo efter 1990.
Hammer price
12 500 SEK
10 000 - 12 000 SEK
78. Bord, Sverige 1930-tal.
78. Bord, Sverige 1930-tal.
Hammer price
3 600 SEK
5 000 - 6 000 SEK
79. BOKHYLLA. Hans J Wegner, RY Möbler, Danmark.
Hammer price
4 000 SEK
6 000 - 8 000 SEK
80. SKÅP. trol "Öresund" Borge Mogensen, Danmark.
Hammer price
Unsold
6 000 - 8 000 SEK
89. MATBORD. 1800-tal.
89. MATBORD. 1800-tal.
Hammer price
Unsold
20 000 - 25 000 SEK
90. STOLAR, ett par. Gustavianskt provinsarbete.
Hammer price
4 000 SEK
3 000 - 4 000 SEK
94. VITRINSKÅP. England 1700-tal.
Hammer price
8 000 SEK
12 000 - 15 000 SEK
96. RULLKLAFFSEKRETÄR. Mellaneuropa omkring 1800.
Hammer price
11 000 SEK
8 000 - 10 000 SEK
97. ÖRONLAPPSFÅTÖLJ. 1700-tal.
Hammer price
2 000 SEK
4 000 - 5 000 SEK
99. SKRIVBORD. Nyrenässans.
99. SKRIVBORD. Nyrenässans.
Hammer price
2 000 SEK
4 000 - 5 000 SEK
104. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska.
Hammer price
27 000 SEK
16 000 - 18 000 SEK
106. STOLAR, två stycken snarlika, sk "Crown chairs". Svensk barock.
Hammer price
4 200 SEK
3 000 - 4 000 SEK
141. SOFFA samt FÅTÖLJER, 1 PAR, ur "Paradiset"  Kerstin Hörlin Holmqvist.
Hammer price
5 200 SEK
6 000 - 8 000 SEK
197. TEBORD. Märkt Rörstrand 1917 samt målarsignatur S. A.
Hammer price
14 500 SEK
6 000 - 8 000 SEK
240. A Gustavian card table.
240. A Gustavian card table.
Hammer price
9 500 SEK
5 000 - 6 000 SEK
241. MONTERBORD. Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Hammer price
4 200 SEK
5 000 - 7 000 SEK
273. KISTA. Barock.
273. KISTA. Barock.
Hammer price
10 000 SEK
5 000 - 6 000 SEK
296. STOLAR, tre stycken olika. Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Hammer price
19 200 SEK
6 000 - 8 000 SEK
298. MATBORD. Tillskrivet David Rosén. 1950/60-tal.
Hammer price
3 500 SEK
4 000 - 5 000 SEK
299. KARMSTOLAR, ett par. Axel Larsson.
Hammer price
4 000 SEK
2 000 - 2 500 SEK
303. SOFFA,"Maralunga", Vico Magistretti, för Cassina.
Hammer price
23 000 SEK
8 000 - 10 000 SEK
304. FÅTÖLJER, ett par. "Maralunga", Vico Magistretti, för Cassina.
Hammer price
18 000 SEK
8 000 - 10 000 SEK
305. STOL. Charles Rennie Macintosh "Hill House 1", Cassina.
Hammer price
5 000 SEK
3 000 - 4 000 SEK
307. SATSBORD, tre delar. Hans J Wegner, för Andreas Tuck, Danmark.
Hammer price
3 600 SEK
2 000 - 3 000 SEK
317. SALONGSGRUPP, 10 delar. Sengustaviansk och sengustaviansk stil.
Hammer price
16 000 SEK
20 000 - 25 000 SEK
319. VÄGGHYLLA. Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Hammer price
4 500 SEK
2 000 - 3 000 SEK
322. SALONGSGRUPP, sju delar. 1800-tal, möjligen Baltikum.
Hammer price
6 000 SEK
10 000 - 12 000 SEK
325. SYBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Hammer price
Unsold
10 000 - 12 000 SEK
326. SYBORD. Biedermeier, 1800-talets första hälft.
Hammer price
Unsold
8 000 - 10 000 SEK
327. SYBORD. Sverige, 1800-tal.
Hammer price
Unsold
6 000 - 8 000 SEK
336. BYRÅ. Senbarockstil, delvis äldre delar. Möjligen Italien.
Hammer price
7 000 SEK
12 000 - 15 000 SEK
337. MATBORD. Empirestil, 1800-tal.
Hammer price
8 000 SEK
12 000 - 15 000 SEK
339. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska.
Hammer price
5 000 SEK
6 000 - 8 000 SEK
342. MATBORD. Regencystil, 1900-tal.
Hammer price
Unsold
6 000 - 8 000 SEK
349. TABURETTER, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Hammer price
3 000 SEK
3 000 - 4 000 SEK
350. SKÅP. Sheratonstil, 1900-tal.
Hammer price
4 200 SEK
3 000 - 4 000 SEK
351. TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten, 1700/1800-tal.
Hammer price
5 800 SEK
3 000 - 4 000 SEK
352. BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Hammer price
17 000 SEK
12 000 - 15 000 SEK
363. KARMSTOLAR, ett par. Louis XV.
Hammer price
6 000 SEK
10 000 - 15 000 SEK
367. KISTA, renässansstil, delvis äldre delar.
Hammer price
Unsold
4 000 - 5 000 SEK
368. BORD. Sverige, 1700-tal.
368. BORD. Sverige, 1700-tal.
Hammer price
Unsold
5 000 - 6 000 SEK
372. LIGGSTOL. Bruno Mathsson, Värnamo 1936.
Hammer price
5 000 SEK
4 000 - 5 000 SEK
381. LIGGSTOL. "MVS Chaise", Maarten Van Severen.
Hammer price
Unsold
6 000 - 8 000 SEK
382. LIGGSTOL. "MVS Chaise", Maarten Van Severen.
Hammer price
Unsold
6 000 - 8 000 SEK
398. MATBORD. Hans J Wegner, för Andreas Tuck, Danmark.
Hammer price
9 500 SEK
8 000 - 10 000 SEK
412. KLAFFBORD. England 1700-tal.
Hammer price
3 600 SEK
5 000 - 7 000 SEK
414. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.
Hammer price
6 200 SEK
8 000 - 10 000 SEK
416. TABURETTER, ett par. Gustavianska.
Hammer price
9 000 SEK
10 000 - 12 000 SEK
417. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Hammer price
Unsold
30 000 - 35 000 SEK
418. SKÅP. Gustaviansk Georg Haupt-stil, 1900-tal.
Hammer price
13 500 SEK
14 000 - 15 000 SEK
419. BLOMBORD, 1800-talets andra hälft.
Hammer price
16 500 SEK
17 000 - 18 000 SEK
420. PIEDESTAL. Barockstil, omkring år 1900.
Hammer price
Unsold
4 000 - 5 000 SEK
421. TABURETTER, ett par. Rokokostil, 1900-tal.
Hammer price
5 500 SEK
6 000 - 7 000 SEK
423. FÅTÖLJER, ett par. Louis XV-stil, 1800-talets slut.
Hammer price
Unsold
30 000 - 35 000 SEK
424. BÄNK. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Hammer price
Unsold
28 000 - 30 000 SEK
425. KARMSTOL, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
Hammer price
19 500 SEK
17 000 - 18 000 SEK
472. BANKETT. Sengustaviansk.
472. BANKETT. Sengustaviansk.
Hammer price
8 000 SEK
10 000 - 12 000 SEK
496. SIDEBOARD, palisander, 1960-tal.
Hammer price
Unsold
6 000 - 8 000 SEK
508. SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Hammer price
5 500 SEK
7 000 - 10 000 SEK
516. STOLAR, 7 st, England, 1800-tal.
Hammer price
Unsold
28 000 - 30 000 SEK
517. SKÅP. Barockstil.
517. SKÅP. Barockstil.
Hammer price
Unsold
3 000 - 4 000 SEK
518. BORD. Senbarock.
518. BORD. Senbarock.
Hammer price
4 000 SEK
5 000 - 6 000 SEK
519. KARMSTOL. Barockstil.
519. KARMSTOL. Barockstil.
Hammer price
700 SEK
500 - 700 SEK
522. KARMSTOL, SAMT STOLAR, ETT PAR, 1800-tal.
Hammer price
Unsold
1 000 - 1 500 SEK
536. SKÅP. Empire, 1800-talets första hälft.
Hammer price
6 000 SEK
3 000 - 4 000 SEK
538. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska provinsarbeten, omkr 1800.
Hammer price
Unsold
10 000 - 15 000 SEK
541. BYRÅ. Sengustaviansk.
541. BYRÅ. Sengustaviansk.
Hammer price
9 800 SEK
6 000 - 8 000 SEK
544. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska provinsarbeten.
Hammer price
Unsold
12 000 - 15 000 SEK
545. KARMSTOL. Louis XVI.
545. KARMSTOL. Louis XVI.
Hammer price
6 500 SEK
8 000 - 10 000 SEK
557. SOFFA. Johan Anders Udbyes art. Empire, 1800-talets första hälft.
Hammer price
4 200 SEK
4 000 - 5 000 SEK
560. FÄLLBORD, av Lars Eric Lindell (verksam i Köping 1818-1843).
Hammer price
4 800 SEK
6 000 - 8 000 SEK
561. SOFFA. Gustavianskt provinsarbete.
Hammer price
Unsold
6 000 - 8 000 SEK
562. STOLAR, fyra stycken. Gustavianskt provinsarbete.
Hammer price
Unsold
6 000 - 8 000 SEK
563. BORD (FÄLLBORD). Mälardalen, omkring år 1800.
Hammer price
7 800 SEK
4 000 - 5 000 SEK
567. BORD, E. Schwarz, Schweiz, sannolikt 1980-tal.
Hammer price
20 000 SEK
20 000 - 25 000 SEK
573. BORD. Renässansstil.
573. BORD. Renässansstil.
Hammer price
1 700 SEK
1 000 - 1 500 SEK
579. BORD. NK:s verkstäder 1920-30-tal.
Hammer price
6 500 SEK
3 000 - 4 000 SEK
584. STOLAR, 4 st, Sverige 1930-tal.
Hammer price
4 600 SEK
2 000 - 2 500 SEK
605. PUDERSTOL, 1700-tal.
605. PUDERSTOL, 1700-tal.
Hammer price
Unsold
4 000 - 6 000 SEK
612. SIDEBOARD, av Arne Vodder, för Sibast Furniture, Danmark 1960-tal.
Hammer price
Unsold
8 000 - 10 000 SEK
618. SOFFA. Enligt uppgift Josef Frank.
Hammer price
6 500 SEK
3 000 - 4 000 SEK
625. BÄNK. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Hammer price
23 000 SEK
20 000 - 25 000 SEK
647. BERGERE. Louis XVI-stil, omkring 1900.
Hammer price
5 600 SEK
2 000 - 4 000 SEK
648. CAKE STAND, ca 1900.
648. CAKE STAND, ca 1900.
Hammer price
1 400 SEK
800 - 1 000 SEK
649. SKRIVBORD. Ole Wanschers stil. Danmark 1960-tal.
Hammer price
Unsold
8 000 - 10 000 SEK
650. FÅTÖLJ, "Torparen", Gustaf Axel Berg, Stockholm 1940-tal.
Hammer price
2 000 SEK
2 000 - 4 000 SEK
654. BOKHYLLA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.
Hammer price
7 500 SEK
8 000 - 10 000 SEK
663. HYLLA, Fiam Italien, 1980-talet.
Hammer price
Unsold
8 000 - 10 000 SEK