Sheet size 98x66 cm.
Not examined out of frame.
Detta är en sällsynt offsetlitografi tryckt hos Galerie Lavignes - Bastille , Paris, inför utställningen Andy Warhol "10 Statues of Liberty", 8 April - 30 maj 1986. Warhol önskar här återupprepa sin framgångsrika Lady Liberty-serie från 1960-talet. Och det är allmänt känt att detta tryck enbart publicerades i en upplaga om 500 st. Detta är ett av hans senare tryck - Warhol dog året därpå .