Ek, raka sidor med kraftigt utskjutande och profilerad gesims. Pardörrar med skuren dekor av bla putto och spetsovala fält. Två lådor i nedre del. Kulfötter. L 191, b 72, h 217. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, smärre skador.