SKJØDE KNUDSEN, a pair of model 220 teak newspaper stands, Denmark, 1960's.

Length 61, height 44 cm.

Minor wear. Stains.

Literature

"En möbeltyp som engagerade ett betydande antal skandinaviska formgivare under 1950- och 1960-talet var tidningsstället. Det kom då i
flera utföranden. Många modeller med stativ av stringtyp såg dagens ljus liksom småbord med tidningshyllor i rotting.
Skjøde Knudsen, son till en bilhandlare från Kolding, arbetade under 1940-talets andra hälft som bokhållare på sin svärfars maskinfabrik i Skjern. På fritiden skapade han vaser i lera och trä. Då han 1956 fick två pjäser antagna till den årliga Charlottenborgudstilling for kunsthåndværk förändrades hans liv radikalt. Recensionerna blev översvallande och Skjøde bestämde sig för att bli konsthantverkare på heltid. 1960 byggdes en fabrik som snart hade 40 anställda. Produktionen omfattade främst träfigurer men senare även spel (i samarbete med Piet Hein). 1977 stängdes fabriken.
Modell 220 tillverkades i Danmark av den egna fabriken och i Sverige på licens av Ateljé Forma i Hjo. Modellen salufördes i Sverige
genom varuhus och möbelaffärer. I en annons för Knudsens tidningsställ i Svenska Slöjdföreningens Tidskrift Form 1961 avbildades modell 220 fyllt med ett exemplar vardera av tidningarna Revue och The Daily
Telegraph."
ur: Siesing, Anderas: "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970", Atlantis 2015. Sid 576.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Contact
Anna Wessman
Anna Wessman
Appraiser
+46 (0)708 10 86 14

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service