Målade i vitt och guld. Rektangulära ryggar med genombrutna balusterbrickor, krönande dekor av humlekvist. Stoppade sitsar, svarvade kannelerade ben med fotkryss.
Slitage, sprickor, skador, förstärkningar, lagningar. Fläckade och nötta sitsar.