Royal Copenhagen

(Denmark)
Royal Copenhagen
(Denmark)

ROYAL COPENHAGEN, a part 'Musselmalet' coffee and tea service, Denmark (63 pieces).

Bestående av:
1 kanna med lock, 1119, längd 21,5 cm.
1 kanna med lock, 1202, höjd 28 cm.
11 koppar med 12 fat, 1142, 16 cm. (1 fat med nagg).
11 kaffekoppar med 12 fat, 1035, 13,5 cm (2 koppar med sprickor, 1 fat med nagg).
1 mjölkkanna, 1140, höjd 12,5 cm.
1 skål, 1113.
2 vas, 1015 (1 med lagning).
9 fat, 1004, 7,5 cm (1 med nagg, 1 med skador)
1 fat, 504.
12 assietter, 1087, 17 cm.
11 fat, 1086, 20 cm.
1 fat, 1084, 20 cm.
1 fat, 1062, 25 cm (nagg).

Wear, minor discoloration. Few with chips and cracks.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.