Royal Copenhagen

(Denmark)
Royal Copenhagen
(Denmark)

ROYAL COPENHAGEN, a part 'Musselmalet' dinner and coffee service, Denmark, end of 19th-20th century. (73 pieces).

Bestående av:
1 såsskål på fat med lock, 590, diameter 20 cm (nagg, lock med skador).
1 gallerskål, 1059, längd 29,5 cm (nagg).
12 fat, 571, 25 cm (11 med nagg. 1 med spricka och nagg).
6 djupa tallrikar, 565, 24,5 cm (nagg).
6 djupa fat, 566, 21,5 cm (andrasortering).
5 tallrikar, 572, 22 cm (1 med nagg).
6 fat med förgylld kant (gjorde 1894-1900), 573, 19 cm (2 med nagg).
7 fat, 1086, 20 cm (3 med nagg).
5 koppar med 6 fat, 79, diameter på fat 14,7 cm (6 fat andrasortering, 3 koppar andrasortering, 1 kopp med nagg samt andrasortering.
5 koppar med 7 fat, 80, diameter på fat 12,5 cm (4 koppar med nagg, 1 andrasortering, 1 fat andrasortering).
1 udda kopp, 2162 (andrasortering).
2 kryddkar, 711, 312.
5 assietter, 569, 14 cm (1 med kantspricka samt nagg, 1 andrasortering, 1 med nagg, 1 med lagningar).
1 såsbåt, 204, längd 24 cm.
1 gräddkanna, 60, höjd 10 cm.
1 sockerskål, 244, längd 14 cm.
1 serveringsfat, 628, längd 34 cm (nagg).
1 sockerskål med lock, 657.
1 tvådelad skåln 95, 10,5 cm.
2 vaser, 498, 2183.
1 fat, 2184, längd 10 cm.
2 hållare, 2033.

Cover and two odd dishes 719 comes with, wear, few with damages, many not first quality, many with chips.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.