Rörstrand

(Sweden)
Rörstrand
(Sweden)

A part 'Julia' porcelain dinner service, Rörstrand, first half of the 20th century (59 pieces).

12 mattallrikar, 26 cm (1 med nagg och spricka, 1 med nagg,).
12 förrättstallrikar, 22,5 cm.
13 djupa tallrikar, 25 cm.
6 assietter, 18 cm (1 med nagg).
1 kanna, höjd 19 cm.
1 mindre kanna, höjd 17 cm (kantspricka samt nagg). .
2 såskannor på fat, (smärre missfärgning, 1 flintgods med krackelyr).
1 såskanna, längd 18,5 cm.
2 serveringsfat, längd 28 cm.
2 serveringsfat, längd 33/38 cm.
2 djupa ovala serveringsfat, längd 27 cm.
2 små djupa serveringsfat, längd 21 cm.
2 serveringsfat, 20 cm.
1 terrin med lock, längd 34 cm.
1 terrin, längd 33,5 cm.
1 udda lock.

Wear, few with chips and cracks.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.