533
1225579

Pierre Olofsson

(Sweden, 1921-1996)
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Hammer price
30 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Pierre Olofsson
(Sweden, 1921-1996)

"Rundelltema II".

Signed Olofsson. Wax, indian ink and gouache on paper, 10.5 x 137.5 cm.

Provenance

Galerie Bleue, Stockholm.
Bukowski Auktioner, Nutida, Autumn 1991, cat no 52.
Gustaf von Platen collection.
Thence by descent to the present owner.

More information

"Pierre Olofsson såg formerna hos det som blivit över. Det blev ingen vägg till Husqvarna. Däremot kom uppslaget till användning, då han smyckade posten i Kiruna med en relief i lackat trä 1964. I Kiruna har Pierre Olofsson själv gjort sina 'Stansraster' av marinplywood, som han målat i klara färger. De är monterade i relief mot den grå väggen och skapar med sina distinkta mellanrumsfigurer rundlar av olika form som pulserar eller svävar. Murens grå yta förvandlas till en aktiv mellanform, där gråskalans svarta och vita utgör extremerna. Temat utvecklades i en över trettio meter lång fris i Sparbanken, Jönköping, följande år. [...] Olofssons utsmyckning bildar en barriär som följer trappan och den fria övervåningen. Den är gjord i sgraffito, en teknik som verkar passa honom utmärkt. Denna skrapmetod påminner i sin effekt om blästring, eftersom underliggande lager tas fram, men också om alla de små bilder han gör med vaxgrund, ur vilken former skrapas och imålas med gouache eller akryl. Det är som att ur en monokrom yta framkalla en bild - som om bilden redan fanns där och väntade på att konstnären skulle upptäcka den. Bilden så att säga 'rensas' fram". (Thomas Millroth, "Pierre Olofsson", 1992, sid. 98.)