Books & Manuscripts Books
1330016

Bibliofilupplagor med signerad originalgrafik (12 vol)

Bibliofilupplagor med signerad originalgrafik (12 vol).

12 bibliofilupplagor, ibland med särskild inbindning, numrerade samt med signerade och numrerade grafiska blad, som regel löst bifogade.

Omfattar:

Manker, Medmänniskor i norr (1978), 198/360, 2 sign. färglitogr. av Folke Ricklund och 1 gravyr av Jan Manker.

Ingegerd Möller: Nära marken (1980), 155/260, 1 sign. lito.

Czeslaw Milosz (Nobelpriset i litteratur 1980), Samlade dikter 1931-1987 (1988), 18/325, signerad av Milosz + 1 sign. träsnitt av Tommy Östmar.

Gunnar Harding, Stjärndykaren (1987), 4/100, sign. av Harding och Olle Kåks + 1 sign. färglito. av Olle Kåks.

Stig Claesson, De tio budorden (1984), 158/200, sign. + 1 sign. färglito.

Hans Viksten, Från mina sinnen (1978), 50/360, sign. + 4 sign. färglitografier.

Delblanc & Ljunggren, Sörmland i minnet (1989), 10/300. Sign. av Delblanc + 1 sign. färglito av Ljunggren.

Martin Strömberg, Reinhold Ljunggren (1979), 158/360, 1 sign. färglito.

Eugen Wretholm, Gustav Rudberg (1980), 1 sign. färglito 144/360.

Göran Sellgren, Lennart Jirlow (1978), 197/350, + 1 sign. färglito.

Anne Lidén, Sven Ljungberg målare (1986), 14/200. Signerad + 1 sign. träsnitt på frampärmen.

Ulf Linde, Karl Axel Pehrson (1987), 175/200, + 1 sign. färglito.

.

Droit de suite: No
Location:
Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.