Art Prints
1379882

Carl Johan De Geer

(Sweden, Born 1938)
Carl johan de geer, lithograph in colours, signed 14/190.

Carl Johan De Geer, lithograph in colours, signed 14/190.

"Fantomen i Stockholm". Bladstorlek 81 x 58 cm.

Unframed.

Droit de suite: Yes
Location: Box 1754, 111 87 Stockholm - T122
More information

Fantomen i Stockholm En litografi 2022
Som ung pojke, i slutet av 1940-talet, var jag en flitig läsare av seriemagasin. Dessa hade låg status, debattörer ansåg de förstörde ungdomen. På 1970-talet började jag köpa gamla serier, mina egna var försvunna. Mandrake och Fantomen var favoriter. Jag gjorde målningar med exakt återgivna detaljer från dessa serier.
Fantomen i Stockholm utgår från ett italienskt seriealbum från 1942. Seriernas innehåll repriseras ofta. I Fantomens dubbelnummer 25-26 2010 återkom smiskberättelsen. Där är Fantomen, alias Mr Walker, på en öde ö med två kvinnliga pirater som han läxar upp.
Min bild är kanske satirisk, kanske vemodig. Vad förstod en pojke på 1940-talet? Hade de som ville förbjuda seriemagasin rätt? Vad förstår dagens män? Ska konst ha en bruksanvisning? Är bilden en fantasi, aldrig uppfylld och väldigt olämplig?
Diana, FN-anställd och Fantomens fru, påpekar detta. Rider sedan ut ur bilden.
Carl Johan De Geer född 1938

What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

When the payment is settled, you're welcome to book transport on My Pages

When will my item be delivered?

Your order will be prepared within 1-2 days after the transport is booked. You will receive a message by mail, text or phone when your item is on its way. Please note, when making payment via Klarna, that the address for home delivery must be the same as your invoicing address.

Contact
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801

Customer service

Sweden
Telephone hours: Mon – Fri 9 am – 1 pm

Customer Service
Auction closed
7 000 SEK
The auction is closed.
Recommendations