PARTI PORSLIN, 6 delar. Deco, Hälsingborg, 1950-tal.

Två burkar med lock av teak med svärtat trä. Nr 24-40. Sillburk med lock och rottinghänkel. Märkt decor 100, Design: E Jarup Nr 10/24. Underlägg, märkt 93, samt två skålar med hänklar av metall och rotting, märkta Decos "skånska", Design: Wide, Nr 122/1. Design Samtliga märkta DECO, HÄLSINGBORG, SWEDEN, TILLVERKAT FÖR HJALMAR BLOMQVIST AKTIEBOLAG. H 6,5-13,5.

Bruksslitage och missfärgningar.

Auction closed
800 SEK
The auction is closed.