SKÅP MED VITRINER, 1800-talets slut, tillverkat av H C Wolbrandt i Hamburg.

Tre sektioner, varav två flankerande vitrinskåp, riklig skuren dekor med div. bladband, ugglor, mansgestalter, kolonner med vridna godronner, etsade glasrutor, lucka/dokumenthållare med bakomliggande utdragbara fack. L 235, b 83, h 228.

Lagningar, skador.

More information

Enligt uppgift gjordes ritningar av Herman Robert Bichweiler som samarbetade med Wolbrandt 1872-1877.

Auction closed
20 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed