Alfred Wahlberg

(Sweden, 1834-1906)
Alfred Wahlberg
(Sweden, 1834-1906)

ALFRED WAHLBERG, olja på duk, sign.

"Sanary". 49 x 65.

Obetydligt slitage.

Provenance

Tidigare i rådman Lars Johanssons samling, Eskilstuna.

Exhibitions

Konstakademien, Stockholm, "Alfred Wahlberg. Minnesutställning", 1907, kat nr 120 (under titeln "Strandparti från Sanary").

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Alfred Wahlberg", nov 1928, kat nr 59.

Literature

J. K. Janzon, "Alfred Wahlberg", SAK, 1909,
upptagen i katalog, sid 213.

"Konst i Svenska Hem", vol. II, band 5, upptagen sid 240, under samling 354 (rådman Lars Johanssons samling).

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed