I form av häst i språng. Bemålat trä, hjul och stomme av gjutjärn med genombruten dekor, styre med grepp av trä. Detaljer av läder, svans av tagel. L 105, h 90.
Sprickor, slitage. Anlöpningar. Skador. Sannolikt senare bemålad.