TOBAKSBURK, gjutjärn, empire, Hällefors Bruk, märkt HF i godset, 1800-talets första hälft.

Kvadratisk med antikiserande reliefdekor av bla fyrfat. Lock med urnformad dekor. H 24,5.

Slitage, anlöpningar. Urnans kröndekor/lock saknas.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.