TOALETTBORD, "3-179", ur "Skandinett"-serien, Sven Engström och Gunnar Myrstrand, Bodafors, 1900-talets andra hälft.

Lackerad björk, vippbar spegel, två lådor, etikettmärkt. L 110, b 45, h 122.

Bruksslitage, fläckar samt repor.

Literature

"Till Skandinettserien hör också toalettbord och taburett med klädd sits eller sits i rottingflätning. En rymlig och praktisk byrå, som kan förses med spegel, ingår även. Alla byråns mått följer Svenska Slöjdföreningens måttutredning. Ett mjukt rundat sängbord, stol och karmstol kompletterar möblerna för sovrummet.
Möblerna finns i mahogny, ek eller lackerad björk. De olika enheterna kan sammanställas till 'hennes eget rum' eller 'hans rum', varvid de olika träslagen, som serien förekommer i, kan ge rummen helt olika karaktär. Formgivare till Skandinett är de välkända arkitekterna Sven Engström och Gunnar Myrstrand.
Ur "SOVRUM - Ett möbelprogram från AB Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors", odaterad produktkatalog, s 6.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed